ساختار هزینه، صرفه های حاصل از مقیاس و استفاده پایدار از آب کشاورزی: مطالعه مزارع استان کردستان، ایران

پیام:
نوع مقاله:
مطالعه موردی (دارای رتبه معتبر)
چکیده:

کشاورزی یکی از بخش های مسیول برای تامین مواد غذایی کافی و کمک به امنیت غذایی کشورها است. با این وجود، این مسیولیت به دلیل رشد سریع جمعیت و افزایش تقاضا برای غذا، روز به روز سخت تر و چالش برانگیزتر می شود. پیامد این چالش، بهره برداری بی رویه از منابع طبیعی و تخریب محیط زیست است. مطالعه حاضر با هدف بررسی ساختار هزینه، صرفه جویی حاصل از مقیاس و کشش های قیمتی و جانشینی نهاده ها برای محصولات عمده کشاورزی در مزارع دشت قروه- دهگلان در استان کردستان با استفاده از الگوی تابع هزینه ترانسلوگ باشد. داده های مورد نیاز از طریق پرسشنانه و با روش نمونه گیری خوشه ای چند مرحله ای در سال زراعی 97-1396 به دست آمد. نتایج نشان داد که سهم نهاده آب به طور متوسط در هزینه تولید محصولات مورد بررسی 12 درصد است. همچنین نتایج نشان داد کشش های خود قیمتی معمولی تقاضا برای نهاده های تولید منفی و کوچکتر از یک هستند. باوجو این، نتایج کشش های خود قیمتی آلن- اوزاوا نشان داد که تقاضا برای نهاده ها و بخصوص آب کشاورزی می تواند کشش پذیر باشد. کشش خود قیمتی معمولی و آلن-اوزاوا برای نهاده آب به ترتیب 76/0- و 7/6- به دست آمد. همچنین نتایج نشان داد که مزارع گندم، گوجه فرنگی، جو و یونجه در منطقه مورد مطالعه از صرفه حاصل از مقیاس برخوردار هستند، در حالی که مزارع سیب زمینی، خیار و چغندرقند با عدم صرفه حاصل از مقیاس مواجه هستند.

زبان:
انگلیسی
صفحات:
493 -504
لینک کوتاه:
magiran.com/p2432656 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
با عضویت و پرداخت آنلاین حق اشتراک یک‌ساله به مبلغ 700,000ريال می‌توانید 100 عنوان مطلب دانلود کنید!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی نامحدود همه کاربران به متن مطالب تهیه نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.