رای هیات عمومی دیوان عدالت اداری مبنی بر معافیت مالیاتی هزینه خدمات رفاهی

پیام:
نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل (دارای رتبه معتبر)
چکیده:

دیوان عدالت اداری بخشنامه صادره از سوی سازمان امور مالیاتی در زمینه وجوه پرداختی به مستخدمین بابت کمک هزینه های مهد کودک، غذا، ایاب و ذهاب و غیره را که مشمول مالیات بر حقوق دانسته، ابطال نمود و آن را مشمول مالیات ندانست. در این تحقیق که به روش توصیفی- تحلیلی صورت گرفته، شمول یا عدم شمول مالیات نسبت به  وجوه مذکور از نظر حقوق مالیات ها مورد مطالعه قرار گرفته است. دیوان عدالت اداری بیان نموده است که وجوه مذکور «مزایای مربوط به شغل» نبوده بلکه مزایای مربوط به شاغل است. این تعبیر ضمن اینکه مبهم بوده، قابل تامل به نظر می رسد، چرا که هر وجه یا هزینه ای به شاغل داده می شود، در مقابل شغل وی است، و الا پرداختی های مذکور بی مبنا محسوب می گردد. حتی اگر فرض کنیم که وجوه مذکور از بابت شغل آنها نبوده باشد، به استناد بند (2) ماده (1) قانون مالیات ها که همه درآمدهای شخص حقیقی را مشمول مالیات دانسته است، مشمول مالیات می گردد. در این صورت اگر فرض کنیم مبالغ مذکور بدون عوض بوده باشد، مشمول مالیات بر درآمد اتفاقی یعنی ماده (119) قانون مالیات ها خواهد بود، والا به استناد ماده (93) - اینکه اگر درآمدی مشمول فصول دیگر نگردد، مالیات مشاغل فرض می شود- مشمول مالیات مشاغل می گردد.

زبان:
فارسی
صفحات:
7 -23
لینک کوتاه:
magiran.com/p2444477 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
با عضویت و پرداخت آنلاین حق اشتراک یک‌ساله به مبلغ 700,000ريال می‌توانید 100 عنوان مطلب دانلود کنید!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی نامحدود همه کاربران به متن مطالب تهیه نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.