بررسی نقش میکرو RNA ها در تشخیص سرطان های میلوییدی و لنفوییدی حاد و مزمن

نویسنده:
پیام:
نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل (بدون رتبه معتبر)
چکیده:

میکرو RNA ها توالی های کوچک غیر کد شونده ای هستند که در تنظیم بیان ژن ها در مرحله پس از رونویسی از طریق تجزیه mRNA ها یا مهار ترجمه آن ها نقش دارند. این مولکول ها بسیاری از فرآیند های فیزیولوژیک و پاتولوژیک درون سلولی را کنترل می کنند در نتیجه بروز جهش در بیان این مولکول های کوچک می تواند باعث بروز سرطان از جمله سرطان های خونی شود که با توجه به نوع سرطان و مرحله آن، میزان بیان میکرو RNA و نوع آن متفاوت می باشد.
روش انجام کار ما در این مقاله مروری از 35 منبع  که به مطالعه ارتباط بین میزان بیان میکرو RNA ها در سرطان های حاد و مزمن رده میلوییدی و لنفوییدی پرداخته اند، استفاده نموده ایم. این منابع با استفاده از جست و جوی کلید واژه های  hematological malignancies، microRNA، miRNA، Leukaemia، ALL،AML ،CML ، CLL در  پایگاه های اطلاعاتی PUBMED، Google scholar، Elsevier به دست آمده است.
 با استفاده از مطالعات انجام شده دریافتیم که از تغییر میزان بیان  miR-181a , ,let-7a   ,miR-30d, miR-155 miR-150 و  miR-92برای تشخیص بیماران لوسمی لنفوییدی مزمن می توان استفاده کرد. همچنین با توجه به این مطالعات در بیماران با لوسمی لنفوییدی حاد می توان از miRNA-100 miRNA-196b ,  , let-7e ,  miRNA-128a  ,miRNA-210 , miRNA-128b , miRNA-151 , j-miRNA-5 , miRNA-130b  miRNA-218 , miRNA-128a ,miRNA-204 , miRNA-331 miRNA-181b  miRNA-20 ,جهت تشخیص استفاده نمود. تغییر در میزان بیان  miR-150 , miR-155  has-miR10a, , miRNA-155 , miRNA-106 , miRNA-16-1 , miRNA-15a , miRNA-101 و miRNA-568 نیز در بیماران مبتلا به لوسمی میلوییدی مزمن مشاهده شد. همچنین بر اساس این پژوهش ها در بیماران لوسمی میلوییدی حاد، تغییر در میزان بیان miR-217 , miR -150 , miR-342 , miR-223 و miR-92a مشاهده شده است.
 بنابر یافته های به دست آمده می توان با سنجش مقدار این مولکول ها در بافت ها و مایعات بدن، نوع سرطان و مرحله آن را تشخیص داد. هدف از این مقاله مروری، مطالعه بر تغییر میزان بیان میکرو RNA ها در لوسمی های مزمن لنفوییدی و میلوییدی بوده تا بتوان با اندازه گیری این مولکول ها در نمونه های آزمایشگاهی به تشخیص نوع لوسمی های خونی کمک کرد.

زبان:
فارسی
در صفحه:
46
لینک کوتاه:
magiran.com/p2444655 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
با عضویت و پرداخت آنلاین حق اشتراک یک‌ساله به مبلغ 700,000ريال می‌توانید 100 عنوان مطلب دانلود کنید!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی نامحدود همه کاربران به متن مطالب تهیه نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.