نقش تاب آوری و خودکارآمدی در ارتقای سلامت روان کادر درمانی طی همه گیری کووید-19: یک مرور روایتی

پیام:
نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل (دارای رتبه معتبر)
چکیده:
زمینه و اهداف

طی همه گیری کووید-19 کادر درمانی بیمارستان ها به علت بی خوابی، فرسودگی و فشار کاری، اضطراب زیادی را تجربه کردند که موجب کاهش سلامت روان آنها شد. در همین راستا، پژوهش حاضر با هدف بررسی نقش تاب آوری و خودکارآمدی در ارتقای سلامت روان کادر درمانی طی همه گیری کووید-19 انجام شد.

روش بررسی

این مطالعه مروری با جستجو در عنوان و چکیده مقالات منتشر شده در پایگاه های علمی معتبر بین المللی نظیر گوگل اسکالر، پابمد، ساینس دایرکت و اسکوپوس در سال های 2020 (از ماه فوریه) و 2021 (تا ماه جولای) انجام گرفت. 26 مقاله نهایی برای بررسی جامع و استخراج داده ها انتخاب شدند. از چک لیست پریزما برای بررسی و کنترل کیفیت مقالات استفاده شد.

یافته ها

 پرستاران و پزشکانی که از تاب آوری و خودکارآمدی بالایی برخوردار بودند از نظر سلامت روانشناختی در وضعیت خوبی قرار داشتند. عواملی مانند سن، جنسیت، وضعیت تاهل، سابقه شغلی و فعالیت در بخش ویژه کووید-19 بر میزان تاب آوری و خودکارآمدی کادر درمانی طی شیوع کووید-19 تاثیرگذار بود. همچنین اضطراب، استرس پس از سانحه، افسردگی، بی خوابی و فرسودگی شغلی از شایع ترین اختلالات ایجاد شده توسط کووید-19 در پرستاران و پزشکان در این همه گیری بود.

نتیجه گیری

با توجه به این که در دوران بعد از کرونا نیز شاهد بروز اختلالات گسترده روانشناختی مانند استرس پس از سانحه و فرسودگی شغلی در کادر درمانی بیمارستان ها هستیم، لازم است کارگاه ها و همایش هایی در جهت افزایش تاب آوری و خودکارآمدی کادر درمانی بیمارستان ها اتخاذ گردد.

زبان:
فارسی
صفحات:
77 -86
لینک کوتاه:
magiran.com/p2447050 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
با عضویت و پرداخت آنلاین حق اشتراک یک‌ساله به مبلغ 700,000ريال می‌توانید 100 عنوان مطلب دانلود کنید!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی نامحدود همه کاربران به متن مطالب تهیه نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.