سنتز سبز نانو کامپوزیت زیست سازگار حاوی اکسید آهن با استفاده از عصاره گیاه درمنه و کاربرد آن در حذف سموم اورگانوفسفره از آب‏‏ های کشاورزی

پیام:
نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل (بدون رتبه معتبر)
چکیده:

امروزه استفاده گسترده از حشره‏ کش ‏های ارگانو فسفره مانند کلرپیریفوس در کشاورزی سبب بروز مشکلات جدی زیست محیطی شده و ارایه راهکاری جهت حذف این مواد ضروری به نظر می ‏رسد. یکی از این راهکارها استفاده از تکنولوژی نانو می‏ باشد. نانوذرات اکسید آهن یکی از انواع نانوذرات هستند که به دلیل خواص مغناطیسی خوب و قابلیت جذب آلاینده‏ ها کاربرد زیادی در حوزه محیط زیست دارند. نانو ذرات به روش‏ های مختلفی تهیه می ‏شوند. اخیرا استفاده از روش ‏های سنتز سبز نانوذرات با استفاده از عصاره ‏های گیاهی به دلیل سازگاری با محیط زیست مورد توجه پژوهشگران قرار گرفته است. در این طرح پژوهشی سنتز سبز نانو ذرات اکسید آهن در بافت نانو الیاف پلی لاکتیک اسید با عصاره گیاهی درمنه به عنوان سوپر جاذب موثر و ارزان جهت تصفیه آب‏ های کشاورزی تهیه شد. سپس تاثیر این جاذب در حذف سم کلرپیریفوس و اثر متغیر های موثر برجذب مانند: زمان تماس، مقدار جاذب و pH در این فرایند مورد بررسی قرار گرفت. آنالیز ساختار ترکیب نشان داد نانوذرات اکسید آهن به خوبی در بستر نانو الیاف پلی لاکتیک اسید تثبیت شده‏ اند و میانگین قطر نانوالیاف 80 نانو متر می ‏باشد. همچنین نتایج آزمایش جذب توسط نانو جاذب نشان داد بیشترین میزان جذب برای حذف کلرپیریفوس در 7 =pH و با مقدار 0/7 گرم جاذب انجام می ‏شود و جاذب تهیه شده قابلیت استفاده مجدد بعد از 5 بار بازیافت را دارد. بنابراین می ‏توان نتیجه گرفت که نانو کامپوزیت ساخته شده به دلیل وجود نانوذرات اکسید آهن و سطح زیادتر می‏ تواند ظرفیت جذب سموم کشاورزی را افزایش دهد.

زبان:
فارسی
صفحات:
30 تا 44
لینک کوتاه:
magiran.com/p2524171 
دانلود و مطالعه متن این مقاله با یکی از روشهای زیر امکان پذیر است:
اشتراک شخصی
با عضویت و پرداخت آنلاین حق اشتراک یک‌ساله به مبلغ 990,000ريال می‌توانید 70 عنوان مطلب دانلود کنید!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی نامحدود همه کاربران به متن مطالب تهیه نمایند!
توجه!
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.
In order to view content subscription is required

Personal subscription
Subscribe magiran.com for 50 € euros via PayPal and download 70 articles during a year.
Organization subscription
Please contact us to subscribe your university or library for unlimited access!