گزارش یک مورد چروبیسم غیرمعمول در یک مرد 23 ساله

پیام:
نوع مقاله:
گزارش موردی (دارای رتبه معتبر)
چکیده:
مقدمه

چروبیسم یک اختلال ارثی نادر فیبرواسیوس با الگوی اتوزومال غالب است که به صورت تورم دو طرفه معمولا متقارن، بدون درد در فک، همراه با رادیولوسنسی های مولتی لاکولار ماگزیلا و یا مندیبل یا هر دو، تظاهر می کند. معمولا در کودکان و به خصوص در پسرها بیشتر دیده می شود و سن شایع آن 2 تا 5 سالگی است. یکی از مشخصات بالینی بارز در چروبیسم، گونه های پر و گرد، همراه با نگاه رو به بالاست که با عنوان «صورت فرشته» شناخته می شود.

گزارش مورد:

 بیمار آقای 23 ساله با شکایت از درد دوطرفه فک همراه با تورم و ضایعات رادیولوسنت متعدد دوطرفه با سابقه قبلی چروبیسم در زمان کودکی گزارش شد. در معاینه، تورم دوطرفه و متقارن صورت به ویژه در ناحیه ماگزیلا و همچنین نمای چشمان متمایل به بالا به صورت خفیف، مشهود است. درد بیشتر در مجاورت کندیل است. در معاینه داخل دهانی هیچ تظاهر غیرمعمولی مشاهده نشد. برای بیمار درخواست گرافی پانورامیک شد. در نمای رادیوگرافی ضایعات لوسنت متعدد دوطرفه و متقارن در ناحیه تنه و انگل مندیبل مشاهده می شود که تا گردن کندیل ادامه دارد.

نتیجه گیری

علی رغم سن و تظاهرات شایع چروبیسم، این بیماری می تواند تظاهرات متفاوتی را نشان دهد و عدم توجه به تاریخچه بیمار می تواند باعث تشخیص اشتباه پاتولوژیست و درمان های غیرضروری شود. باوجود بهبودی خودبه خودی، درمان های غیرتهاجمی ارجح است و گاهی اوقات درمان های جراحی به دلایل زیبایی توصیه می شود.

زبان:
فارسی
صفحات:
430 تا 439
لینک کوتاه:
magiran.com/p2538250 
دانلود و مطالعه متن این مقاله با یکی از روشهای زیر امکان پذیر است:
اشتراک شخصی
با عضویت و پرداخت آنلاین حق اشتراک یک‌ساله به مبلغ 1,390,000ريال می‌توانید 70 عنوان مطلب دانلود کنید!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی نامحدود همه کاربران به متن مطالب تهیه نمایند!
توجه!
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.
In order to view content subscription is required

Personal subscription
Subscribe magiran.com for 70 € euros via PayPal and download 70 articles during a year.
Organization subscription
Please contact us to subscribe your university or library for unlimited access!