ارائه تصویری از داروخانه آنلاین در ایران و جهان: مرور سریع

پیام:
نوع مقاله:
مقاله مروری (دارای رتبه معتبر)
چکیده:
مقدمه

 در سال‌های اخیر فروش آنلاین دارو و فرآورده‌های مکمل در بسیاری از کشورها رواج یافته است. اگرچه فروش آنلاین این محصولات می‌تواند مزایای بسیاری را به همراه داشته باشد، اما فقدان نظارت بر آن می‌تواند عواقب جدی برای سلامت جامعه ایجاد کند. هدف از این مطالعه بررسی چالش‌ها، رویکردهای قانونی و سیاست‌های اجرایی کشورهای مختلف، به‌منظور کمک به اخذ تصمیمات مناسب برای سیاست‌گذاری این حوزه در ایران است.

روش کار

 جستجوی نظام‌مند در پایگاه‌های دادهPubMed، Google Scholar و Scopus انجام گرفت. در نهایت، 29 مطالعه و ضابطه ملی و بین‌المللی مرور شدند.

یافته‌ها: 

داروخانه‌های آنلاین با چالش‌های تضمین ایمنی بیماران، فقدان قوانین مناسب و نظارت و اجرا مواجه هستند که می‌تواند عرضه محصولات تقلبی، سوء‌مصرف، تجویز اشتباه، فقدان مانیتورینگ بیمار، بروز خوددرمانی و بسیاری دیگر از این پیامدها را به همراه داشته ‌باشد. به همین دلایل کشورهای پیشگام در این زمینه سعی در نهادینه کردن قوانین نظارتی و اعتبارسنجی آنها دارند. در ایران نیز با توجه به رشد جریان‌های غیرقانونی داروخانه‌های آنلاین، اتخاذ سریع‌تر تصمیمات مناسب ضروری است که در کنار استفاده از مزایای تکنولوژی‌های نوین، حقوق و سلامت بیماران و شهروندان به بهترین وجه ممکن حفاظت گردد.

نتیجه‌گیری:

 انتظار می‌رود تجارت الکترونیکی محصولات دارویی در آینده به بخشی جدایی‌ناپذیر از سیستم‌های مراقبت‌های بهداشتی-درمانی تبدیل شود. از این رو، یک رویکرد استراتژیک و جامع می‌تواند به مقامات نظارتی کمک کند تا تجارت الکترونیکی محصولات دارویی را به طور موثرتری تنظیم کنند.

زبان:
فارسی
صفحات:
288 تا 299
لینک کوتاه:
magiran.com/p2539020 
دانلود و مطالعه متن این مقاله با یکی از روشهای زیر امکان پذیر است:
اشتراک شخصی
با عضویت و پرداخت آنلاین حق اشتراک یک‌ساله به مبلغ 1,390,000ريال می‌توانید 70 عنوان مطلب دانلود کنید!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی نامحدود همه کاربران به متن مطالب تهیه نمایند!
توجه!
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.
In order to view content subscription is required

Personal subscription
Subscribe magiran.com for 70 € euros via PayPal and download 70 articles during a year.
Organization subscription
Please contact us to subscribe your university or library for unlimited access!