بررسی اثر مهارکنندگی عصاره نعناع بر گونه های ای کولای جدا شده از نمونه های اسهال بره ها و بزغاله ها به روش کشت در شهرستان کازرون

پیام:
نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل (بدون رتبه معتبر)
چکیده:

علیرغم پیشرفت در شیوه های مدیریت و پیشگیری و استراتژی های درمان اسهال هنوز یک بیماری خیلی معمول و پر هزینه است که نوزادان نشخوارکنندگان کوچک را تحت تاثیر قرار می دهد. هدف از این مطالعه تعیین فراوانی اشیرشیا کلی از موارد اسهال بره ها و بزغاله های زیر یک ماه در تعدادی از گوسفند داریهای شهر کازرون با بکارگیری روش کشت و با توجه افزایش روزافزون مصرف آنتی بیوتیک و متعاقب آن افزایش مقاومتهای آنتی بیوتیکی و متفاوت بودن حساسیت اشیرشیا کلی در مناطق مختلف دنیا، استفاده از داروهای گیاهی به جای آنتی بیوتیک ها می باشد. به منظور بررسی اثر عصاره هیدروالکلی نعناع بر روی نمونه های اسهال بره ها و بزغاله ها ، تعداد 100 نمونه اسهال بره و 100 نمونه اسهال بزغاله از گوسفند داری های سطح شهرستان کازرون جمع آوری و مورد بررسی و مطالعه قرار گرفت. غنی سازی نمونه ها بر روی محیط سلنیت F و جداسازی بر روی محیط مک کانکی آگار (MAC) انجام گردید. در این پژوهش، تمامی سویه های جدا شده به آنتی بیوتیک های، آمپی سیلین و تتراسیکلین مقاومت و به آنتی بیوتیک های استرپتومایسین، جنتامایسین، نالیدیکسیک اسید، سفکسیم، سیپروفلوکساسین، نیتروفورانتویین و کلرامفنیکل حساسیت داشتند که در این تحقیق قطر هاله ی تشکیل شده با عصاره هیدروالکلی نعناع 10 میلیمتر بود که نشان دهنده حساسیت پایین این باکتری نسبت به عصاره هیدروالکلی نعناع است. در کل، داده های این پژوهش نشان داد عصاره هیدروالکلی گیاه نعناع دارای خواص ضد میکروبی است و می تواند جایگزین مناسبی برای داروهای شیمیایی باشد.

زبان:
انگلیسی
صفحات:
97 تا 106
لینک کوتاه:
magiran.com/p2540324 
دانلود و مطالعه متن این مقاله با یکی از روشهای زیر امکان پذیر است:
اشتراک شخصی
با عضویت و پرداخت آنلاین حق اشتراک یک‌ساله به مبلغ 990,000ريال می‌توانید 70 عنوان مطلب دانلود کنید!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی نامحدود همه کاربران به متن مطالب تهیه نمایند!
توجه!
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.
In order to view content subscription is required

Personal subscription
Subscribe magiran.com for 50 € euros via PayPal and download 70 articles during a year.
Organization subscription
Please contact us to subscribe your university or library for unlimited access!