ارائه یک نقاب گذاری بهینه برای پیاده سازی بدون تاخیر زمانی جعبه جانشانی AES

پیام:
نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل (دارای رتبه معتبر)
چکیده:

یکی از روش های معمول برای مقابله با حملات کانال جانبی، روش نقاب گذاری است. ارایه یک روش نقاب گذاری امن و کارا برای پیاده سازی سخت افزاری الگوریتم های رمزنگاری به خاطر وجود گلیچ و تاثیر آن بر نشت اطلاعات، از موضوعات مهم در حوزه رمزنگاری کاربردی است که طی سالیان اخیر توجهات بسیاری را به خود جلب کرده است. یکی از این روش های ارایه شده که با فرض رخ دادن گلیچ ایمن است، روش پیاده سازی آستانه است که براساس آن، روش های متنوعی برای نقاب گذاری پیاده سازی الگوریتم های رمزنگاری در سخت افزار ارایه شده است. طرح DOM یکی از روش های نقاب گذاری بر اساس طرح آستانه است که تا کنون برای پیاده سازی الگوریتم های رمزنگاری گوناگونی نظیر AES ،ارایه شده است. تاخیر زمانی زیاد، یکی از چالش هایی است که در این پیاده سازی وجود دارد. با توجه به اهمیت تاخیر زمانی در برخی کاربردهای عملی، اخیرا محققین راهکارهایی را به منظور کاهش تاخیر زمانی و تعداد بیت های تصادفی مورد نیاز برای نقاب گذاری به روش DOM در پیاده سازی جعبه جانشانی AES ارایه کرده اند که مبتنی بر حذف مرحله فشرده سازی است که علی رغم کاهش تاخیر زمانی و تعداد بیت های تصادفی مورد نیاز منجر به افزایش مساحت جعبه جانشانی و همچنین افزایش تعداد سهم های خروجی می شود. هدف از ارایه این مقاله، بهبود طرح های پیشین برای پیاده سازی امن و بدون تاخیر زمانی جعبه جانشانی AES براساس طرح DOM است به گونه ای که ضمن حفظ ویژگی تاخیر زمانی صفر سیکل، مساحت مورد نیاز و همچنین تعداد سهم های خروجی برای پیاده سازی کاهش پیدا می کند. نتایج به دست آمده، نشان می دهد که درطرح پیشنهادی تعداد سهم های خروجی 50 درصد کاهش پیدا کرده است. همچنین طرح پیشنهادی در این مقاله در بسترهای ASIC و FPGA پیاده سازی شده است. مساحت پیاده سازی ASIC با استفاده از کتابخانه   Nangate 45nm بیش از 46 درصد نسبت به کارهای پیشین کاهش یافته است. علاوه بر این نتایج پیاده سازی FPGA با استفاده از دستگاه 5-Virtex Xilinx نشان می دهد که تعداد LUTها نیز 39 درصد کاهش پیدا می کند.

زبان:
فارسی
صفحات:
12 تا 20
لینک کوتاه:
magiran.com/p2540793 
دانلود و مطالعه متن این مقاله با یکی از روشهای زیر امکان پذیر است:
اشتراک شخصی
با عضویت و پرداخت آنلاین حق اشتراک یک‌ساله به مبلغ 1,390,000ريال می‌توانید 70 عنوان مطلب دانلود کنید!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی نامحدود همه کاربران به متن مطالب تهیه نمایند!
توجه!
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.
دسترسی سراسری کاربران دانشگاه پیام نور!
اعضای هیئت علمی و دانشجویان دانشگاه پیام نور در سراسر کشور، در صورت ثبت نام با ایمیل دانشگاهی، تا پایان فروردین ماه 1403 به مقالات سایت دسترسی خواهند داشت!
In order to view content subscription is required

Personal subscription
Subscribe magiran.com for 70 € euros via PayPal and download 70 articles during a year.
Organization subscription
Please contact us to subscribe your university or library for unlimited access!