بهره برداری بهینه ی هاب انرژی با حضور فناوری برق به گاز و بارهای هیدروژنی با در نظر گرفتن برنامه های پاسخگویی به بار و آلودگی هوا

پیام:
نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل (دارای رتبه معتبر)
چکیده:

تامین انرژی مورد نیاز که برای ادامه ی حیات جوامع نیاز است باید با در نظر گرفتن ملاحظات فنی و اقتصادی انجام بپذیرد. از آنجایی حامل های مختلف انرژی نسبت به هم وابستگی هایی دارند، بهره برداری از این منابع بصورت همزمان و یکپارچه هم هزینه های بهره برداری کاهش می دهد و هم از هدررفت این منابع جلوگیری می کند. این مقاله با بهره گیری از مفهوم هاب انرژی تلاش می کند تا با بهره برداری یکپارچه و همزمان از حامل های انرژی برق، گاز طبیعی و آب، هزینه های تامین انرژی مصرف کنندگان را کاهش داده و این منابع را مدیریت کند. در مدلسازی انجام گرفته از تجهیزات مختلف از جمله ذخیره سازهای انرژی،  سیستم تولید همزمان برق و حرارت و منابع تجدیدپذیر استفاده شده است. همچنین از فناوری برق به گاز برای تولید هیدروژن و گاز از آب و برق استفاده شده تا هم بارهای هیدروژنی تامین شوند و هم گاز طبیعی تولید شده به شبکه ی گاز تزریق شود و با توجه به اینکه این فناوری برای تولید گاز به کربن دی اکسید نیاز دارد باعث کاهش انتشار آلودگی در هوا می شود. در کنار موارد گفته شده، برنامه ی پاسخگویی به بار به منظور انتقال بخشی از مصرف برق و حرارت از ساعت های پرمصرف به زمان های کم مصرف به منظور کاهش هزینه ها اعمال شده است. این مدلسازی یک مدلسازی خطی آمیخته با عدد صحیح است که توسط نرم افزار GAMS و با استفاده از حل کننده ی CPLEX حل شده است. نتایج بدست آمده نشان می دهد که مدل پیشنهادی تاثیر قابل توجهی در کاهش هزینه های بهره برداری و انتشار آلودگی در هوا دارد.

زبان:
فارسی
صفحات:
15 تا 27
لینک کوتاه:
magiran.com/p2545123 
دانلود و مطالعه متن این مقاله با یکی از روشهای زیر امکان پذیر است:
اشتراک شخصی
با عضویت و پرداخت آنلاین حق اشتراک یک‌ساله به مبلغ 990,000ريال می‌توانید 70 عنوان مطلب دانلود کنید!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی نامحدود همه کاربران به متن مطالب تهیه نمایند!
توجه!
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.
In order to view content subscription is required

Personal subscription
Subscribe magiran.com for 50 € euros via PayPal and download 70 articles during a year.
Organization subscription
Please contact us to subscribe your university or library for unlimited access!