بررسی تقلب استفاده از بافت های غیرمجاز در سوسیس و کالباس های تولید شده در استان همدان

پیام:
نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل (دارای رتبه معتبر)
چکیده:
زمینه مطالعه

امروزه گوشت یکی از نیازهای تغذیه ای بسیار مهم جامعه می باشد که قیمت آن نسبت به سایر گروه های غذایی بالاتر است. در سال های اخیر به دلیل تغییر سبک زندگی انسان ها استفاده از فرآورده های گوشتی افزایش چشم گیری یافته است. تقلبات در فرآورده های گوشتی به دلایل مختلف از جمله ارزش اقتصادی گوشت انجام می گیرد، از این رو به کارگیری روش های شناسایی سریع و دقیق این تقلبات بسیار مهم می باشد.

هدف

تعیین بافت های غیرمجاز با استفاده از روش بافت شناسی و همچنین تعیین گونه های غیرمجاز به کار رفته در سوسیس و کالباس های تولید شده در واحدهای تولیدی استان همدان هدف مطالعه حاضر می باشد.

روش‎کار

برای این کار در طول سه ماه تابستان 1400، تعداد 50 عدد نمونه از واحدهای تولیدی فعال استان همدان و موجود در سطح بازار شهر همدان جمع آوری و برای بررسی بافت شناسی و تعیین گونه حیوانی با آزمون PCR به آزمایشگاه انتقال یافت. برای آزمون بافت شناسی براساس استاندارد ملی به شماره 6103 نمونه ها به ترتیب وارد مراحل تثبیت، پاساژ بافتی (آبگیری، شفاف سازی، آغشتگی به پارافین)، بلوک گیری، برش و رنگ آمیزی هماتوکسیلین- ایوزین شدند. جهت تعیین نوع گونه حیوانی استفاده شده در تولید نمونه های جمع آوری شده از روش PCR استفاده شد.

نتایج

وجود بافت های غیرمجاز از جمله بافت های استخوانی، بافت غضروفی (غضروف مفصلی و تنفسی)، پوست و اندام غده ای را نشان داد. همچنین نتایج آزمون PCR نشان داد در 100 درصد نمونه های با برچسب گوشت قرمز ارزیابی شده، گوشت مرغ یافت شد.

نتیجه گیری نهایی

وجود بافت های غیرمجاز و استفاده از گوشت مرغ در سوسیس و کالباس های با برچسب گوشت قرمز در محصولات تولیدی استان همدان مشهود است.

زبان:
فارسی
صفحات:
203 تا 212
لینک کوتاه:
magiran.com/p2553207 
دانلود و مطالعه متن این مقاله با یکی از روشهای زیر امکان پذیر است:
اشتراک شخصی
با عضویت و پرداخت آنلاین حق اشتراک یک‌ساله به مبلغ 990,000ريال می‌توانید 70 عنوان مطلب دانلود کنید!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی نامحدود همه کاربران به متن مطالب تهیه نمایند!
توجه!
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.
In order to view content subscription is required

Personal subscription
Subscribe magiran.com for 50 € euros via PayPal and download 70 articles during a year.
Organization subscription
Please contact us to subscribe your university or library for unlimited access!