چگونگی توسعه آبسنگ های مرجانی از طریق ساخت، ایجاد و نگهداری صخره های مصنوعی

پیام:
نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل (بدون رتبه معتبر)
چکیده:
آبسنگ های مرجانی محل زیست و زادآوری بسیاری از گونه های دریایی می باشند. تولید بسیار بالای اکوسیستم آبسنگ-های مرجانی، آن ها را به محلی مناسب برای صیادی بسیاری از ماهیگیران و سازمان های شیلاتی تبدیل کرده است. رشد روزافزون جمعیت، فعالیت های انسانی از جمله بهره برداری کنترل نشده از منابع خوراکی و غیرخوراکی یا تزیینی آبسنگ های مرجانی، همچنین گرم شدن جهانی که آن هم به نوبه ی خود بازتابی گسترده از ردپای فعالیت های انسانی می باشد، آبسنگ های مرجانی را به نابودی هرچه سریع تر جهت داده است. در طی سال های اخیر بسیاری از جوامع در سراسر دنیا با توجه به شرایط در حال ایجاد، به فکر ایجاد بسترهای آبسنگی مصنوعی یا Artificial Reef برای جایگزینی بسیاری از زیستمندان دریایی افتاده اند. وجود بسترهای آبسنگی مصنوعی یا صخره های مرجان مصنوعی، به مرور زمان اکوسیستمی جدید به وجود می آورد که با توجه به ویژگی هایش قابل مقایسه به آبسنگ های مرجانی طبیعی می باشد. این نوآوری در سال 1380، با بودجه ی حمایتی سازمان ملل متحد GEF/SGP، محیط زیست منطقه آزاد قشم و شورای روستای سلخ جزیره قشم اجرا شد. تمامی مراحل انجام این پروژه از ابتدای کار و ساخت بخش های مختلف سازه های مصنوعی تا جایگذاری آن ها در بستر دریا با همکاری و به دست مردم روستای سلخ انجام پذیرفت. بسترهای آبسنگی مصنوعی در حفظ تنوع زیستی، زیبایی آفرینی بستر دریا، ایجاد محل های مناسب برای جایگزینی و رشد جانوران دریایی و همچنین فراهم آوردن فضایی در جهت مطالعه ی اکوسیستم های شبه مرجانی، تاثیر بسزایی داشته اند. در این مطالعه چگونگی انجام عملیات احداث و جایگذاری بسترهای صخره ای مصنوعی در روستای سلخ قشم بررسی شده است.
زبان:
فارسی
صفحات:
18 تا 27
لینک کوتاه:
magiran.com/p2556648 
دانلود و مطالعه متن این مقاله با یکی از روشهای زیر امکان پذیر است:
اشتراک شخصی
با عضویت و پرداخت آنلاین حق اشتراک یک‌ساله به مبلغ 1,390,000ريال می‌توانید 70 عنوان مطلب دانلود کنید!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی نامحدود همه کاربران به متن مطالب تهیه نمایند!
توجه!
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.
دسترسی سراسری کاربران دانشگاه پیام نور!
اعضای هیئت علمی و دانشجویان دانشگاه پیام نور در سراسر کشور، در صورت ثبت نام با ایمیل دانشگاهی، تا پایان فروردین ماه 1403 به مقالات سایت دسترسی خواهند داشت!
In order to view content subscription is required

Personal subscription
Subscribe magiran.com for 70 € euros via PayPal and download 70 articles during a year.
Organization subscription
Please contact us to subscribe your university or library for unlimited access!