پیله خانواده در آثار آنا گاوالدا

پیام:
نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل (دارای رتبه معتبر)
چکیده:

انسان امروزی در منتهی الیه دنیایی تاریک غرق شده است اما همواره سعی بر آن داشته تا خلاهای شخصیتی و وجودی خود را به گونه ای التیام بخشد. مفهوم یک خالق آثار ارزشمند دارای نبوغ می تواند ابعاد گسترده ای را به خود بگیرد. از این منظر، آنا گاوالدا، این زن نویسنده معاصر فرانسوی به خوبی توانسته است روابط بین انسانی را که شاکله ی زیستن آدمی است در آثارش به تصویر بکشد. از آنجاییکه خانواده محل تلاقی نیازهای روانی افراد و ریشه ی سرخوردگی ها و خلاهای روانی است که بعدها در بطن جامعه هویدا می شوند، اهمیت بررسی این جایگاه از خلال آثار آنا گاوالدا را دو چندان می-کند. از این حیث در نظر داریم تا از طریق رویکردهای روانی مورد نظر ژولیا کریستوا به تببین موضوعات زیر بپردازیم. در ابتدا، نویسنده چگونه به نقش های مادر و پدر در خلال آثارش پرداخته است؟ نتایج منفی و زیانبار روابط متزلزل درون خانوادگی در اثر من او را دوست داشتم می تواند در چه ابعادی ظاهر شود؟ از سوی دیگر، حضور پدر چه جنبه های پررنگی در زندگی فرزندان خواهد داشت و راهکار نویسنده برای معنادار کردن زندگی، در رمان با هم بودن چیست؟ خوانش آثار نویسنده ما را به تعمق بیشتر نسبت به سوءتفاهم های خانوادگی، تضادهای بینا نسلی، سرگردانی های عاطفی و روابط انسانی متزلزل وامی دارد. و از این حیث بازتاب واقعی از زندگی کنونی انسان معاصر را به تصویر می کشد که می-تواند بعنوان شاه کلیدی برای حل مشکلاتی باشد که هر خانواده ای به طور روزمره با آن ها دست و پنجه نرم می کند.

زبان:
فارسی
صفحات:
157 تا 174
لینک کوتاه:
magiran.com/p2575544 
دانلود و مطالعه متن این مقاله با یکی از روشهای زیر امکان پذیر است:
اشتراک شخصی
با عضویت و پرداخت آنلاین حق اشتراک یک‌ساله به مبلغ 1,390,000ريال می‌توانید 70 عنوان مطلب دانلود کنید!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی نامحدود همه کاربران به متن مطالب تهیه نمایند!
توجه!
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.
دسترسی سراسری کاربران دانشگاه پیام نور!
اعضای هیئت علمی و دانشجویان دانشگاه پیام نور در سراسر کشور، در صورت ثبت نام با ایمیل دانشگاهی، تا پایان فروردین ماه 1403 به مقالات سایت دسترسی خواهند داشت!
In order to view content subscription is required

Personal subscription
Subscribe magiran.com for 70 € euros via PayPal and download 70 articles during a year.
Organization subscription
Please contact us to subscribe your university or library for unlimited access!