شناسایی و تحلیل کاربردهای اینترنت اشیاء در چابکی زنجیره تامین صنعت دارو در پساکرونا

پیام:
نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل (دارای رتبه معتبر)
چکیده:
مقدمه

اینترنت اشیاء به عنوان یک فناوری جدید از زمان ظهور فناوری بی سیم محبوبیت بیشتری پیدا کرده و توجه فعالان حوزه مدیریت زنجیره تامین را به خود جلب کرده است. هدف این پژوهش شناسایی و تحلیل کاربردهای اینترنت اشیاء در چابکی زنجیره تامین صنعت دارو در پساکرونا می باشد.

روش

ابتدا با مرور مبانی نظری و مطالعات پیشین از طریق روش تحلیل محتوای کیفی، کاربردهای اینترنت اشیاء در چابکی زنجیره تامین صنعت دارو شناسایی و تفسیر شدند؛ سپس برای تایید و اعتبارسنجی عوامل شناسایی شده، این عوامل در اختیار 20 نفر از خبرگان حوزه مدیریت و فناوری اطلاعات قرار گرفت.

نتایج

نتایج پژوهش نشان می دهد که کاربردهای اینترنت اشیاء در چابکی زنجیره تامین صنعت دارو دارای 9 مولفه و 50 شاخص می باشد. در درجه اول مهم ترین عامل شناسایی شده، ارتباط سریع تر با سایر ذینفعان (تامین کنندگان، تولیدکنندگان، توزیع کنندگان و مشتریان) با استفاده از اینترنت اشیاء در زنجیره تامین می باشد. در درجه دوم ایده اینترنت اشیاء برای تولید دارو واضح است؛ تولیدکنندگان در زمینه های تکنولوژیکی سرمایه گذاری های کلانی می کنند که به نوبه خود منجر به کاهش هزینه های عملیاتی در دراز مدت است چرا که دستگاه های شبکه و سنسورها اشتباه نمی کنند، به استراحت و آموزش نیاز ندارند و مرخصی نمی گیرند؛ بنابراین چابکی فرآیند تولید دارو را افزایش داده و یک جایگزین قابل اعتماد و مقرون به صرفه برای بهره وری در تولید محسوب می شوند.

نتیجه گیری

کاربردهای گسترده مدل پیشنهادی حاکی از لزوم توجه به استفاده از اینترنت اشیاء در زنجیره تامین صنایع دارو در جهت بهبود عملکرد کلی زنجیره تامین و تمرکز بر چابکی زنجیره تامین است.

زبان:
فارسی
صفحات:
57 تا 69
لینک کوتاه:
magiran.com/p2595169 
دانلود و مطالعه متن این مقاله با یکی از روشهای زیر امکان پذیر است:
اشتراک شخصی
با عضویت و پرداخت آنلاین حق اشتراک یک‌ساله به مبلغ 1,390,000ريال می‌توانید 70 عنوان مطلب دانلود کنید!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی نامحدود همه کاربران به متن مطالب تهیه نمایند!
توجه!
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.
In order to view content subscription is required

Personal subscription
Subscribe magiran.com for 70 € euros via PayPal and download 70 articles during a year.
Organization subscription
Please contact us to subscribe your university or library for unlimited access!