عدم مشروعیت حمله نظامی عربستان به یمن از منظر حقوق بشر اسلامی

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل (بدون رتبه معتبر)
چکیده:

یکی از بزرگترین و اساسی ترین چالش های دنیای امروز، مقوله حقوق بشر است زیرا ابتدایی ترین حقوقی که هر فرد به طور ذاتی، فطری، به صرف انسان بودن از آن بهرهمند میشود، حقوق بشر میباشد. در مواد اعلامیه حقوق بشراسلامی این مهم مورد تاکید قرارگرفته شدهاست که زندگی موهبتی است الهی و حقی است که برای هر انسانی تضمین شدهاست، و بر همه افراد، جوامع و حکومتها واجب است که از این حق حمایت نموده و در مقابل هر تجاوزی علیه آن ایستادگی کنند و کشتن هیچکس بدون مجوز شرعی جایز نیست و همچنین استفاده از وسیله ای که منجر به از بین بردن سرچشمه بشریت به طورکلی یا جزیی گردد، ممنوع شناختهشده است با توجه به مواد اعلامیه حقوق بشراسلامی تاکید بر حفظ تمامیت ارضی کشورها و توجه به حقوق بشریت همواره مورد تاکید قرارگرفته است. با توجه به اینکه کشور یمن در حال حاضر یکی از کشورهای بسیار مهم منطقه به شمار میآید و تحولات آن مورد علاقه ای قدرت های منطقه ای و بین المللی میباشد و اینکه چه گروهی قدرت سیاسی را در یمن به دست خواهد گرفت در کوتاه مدت و حتی بلندمدت بر معادلات منطقه ای و جهانی تاثیر زیادی خواهد گذاشت. در این پژوهش با استفاده از روش توصیفی-تحلیلی در پی بررسی و آسیب شناسی مداخله نظامی عربستان سعودی در یمن براساس مولفه های حقوق بشراسلامی میباشد. عربستان سعودی مداخله نظامی به شکل حملات هوایی به یمن تحت عنوان عملیات طوفان قاطع را در سال 2015 آغاز کرد که در پایان این پژوهش این نتیجه مهم حاصل شد که اقدام عربستان در حمله ی نظامی به یمن مشروعیت نداشته و فاقد سازکار قانونی و مشروع براساس مولفه های حقوق بشر اسلامی و حقوق بین الملل میباشد و حقوق بشر اسلامی اصل عدم مداخله در امور داخلی کشورها را مورد پذیرش قرار داده است.

زبان:
فارسی
صفحات:
49 تا 71
لینک کوتاه:
magiran.com/p2606444 
دانلود و مطالعه متن این مقاله با یکی از روشهای زیر امکان پذیر است:
اشتراک شخصی
با عضویت و پرداخت آنلاین حق اشتراک یک‌ساله به مبلغ 1,390,000ريال می‌توانید 70 عنوان مطلب دانلود کنید!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی نامحدود همه کاربران به متن مطالب تهیه نمایند!
توجه!
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.
دسترسی سراسری کاربران دانشگاه پیام نور!
اعضای هیئت علمی و دانشجویان دانشگاه پیام نور در سراسر کشور، در صورت ثبت نام با ایمیل دانشگاهی، تا پایان فروردین ماه 1403 به مقالات سایت دسترسی خواهند داشت!
In order to view content subscription is required

Personal subscription
Subscribe magiran.com for 70 € euros via PayPal and download 70 articles during a year.
Organization subscription
Please contact us to subscribe your university or library for unlimited access!