تحلیل اقتصادی زنبورداری و عوامل موثر بر تولید فرآورده های زنبور عسل در استان خراسان رضوی

پیام:
نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل (دارای رتبه معتبر)
چکیده:
زنبورهای عسل و زنبورداری متعلق به یک سازمان بزرگ اقتصادی هستند که مدیران آن زنبورداران، کارگران آن زنبورها و محصولات تولیدشده کالاها و خدمات اکوسیستمی هستند که عمدتا نامشهود می باشند. در حال حاضر بخش زنبورداری در مناطق مختلف کشور با مشکلات و چالش های خاصی در رابطه با فعالیت تجاری خود از جمله جهانی شدن روز افزون تولید، تجارت و بسته بندی عسل، ایجاد انگیزه در رقابت بین المللی، کنترل بیماری ها و آفات مواجه شده است. علاوه براین تلفات بیش از حد بالای کلنی های زنبور عسل مدیریت شده در بین ذینفعان و عموم مردم نگرانی ایجاد کرده است. به منظور توسعه سیاست ها و استراتژی های بخش زنبورداری در استان خراسان رضوی، از تجزیه و تحلیل SWOT برای درک بهتر چگونگی استفاده از نقاط قوت برای تحقق فرصت های جدید و اینکه چگونه ضعف ها می توانند پیشرفت را کاهش دهند یا تهدیدهای سازمانی را بزرگ تر کنند، استفاده شد. برای رسیدن به این اهداف در این پروژه داده های زنبور عسل استان مربوط به سال های 1398 تا 1400 حاصل از منابع مختلف مورد استفاده قرار گرفتند و مطالعات اقتصادی پرورش زنبور عسل برای بررسی فرصت ها و چالش های تولید و تجارت پرورش زنبور عسل و جستجوی گزینه-های مداخله راهبردی برای شناسایی پتانسیل ها انجام شد. نتایج حاصل از این پروژه نشان داد که در استان خراسان رضوی موقعیت استراتژیک برای گروه زنبور عسل تهاجمی است. از میان استراتژی های اولویت دار در رابطه با گروه های تولیدی زیربخش دام، ایجاد و تکمیل زنجیره های تولیدی فرآورده های زنبور عسل و نیز حذف قیمت گذاری دستوری از اهمیت بالایی برخوردار است.
زبان:
فارسی
صفحات:
2 تا 14
لینک کوتاه:
magiran.com/p2616933 
دانلود و مطالعه متن این مقاله با یکی از روشهای زیر امکان پذیر است:
اشتراک شخصی
با عضویت و پرداخت آنلاین حق اشتراک یک‌ساله به مبلغ 1,390,000ريال می‌توانید 70 عنوان مطلب دانلود کنید!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی نامحدود همه کاربران به متن مطالب تهیه نمایند!
توجه!
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.
دسترسی سراسری کاربران دانشگاه پیام نور!
اعضای هیئت علمی و دانشجویان دانشگاه پیام نور در سراسر کشور، در صورت ثبت نام با ایمیل دانشگاهی، تا پایان فروردین ماه 1403 به مقالات سایت دسترسی خواهند داشت!
In order to view content subscription is required

Personal subscription
Subscribe magiran.com for 70 € euros via PayPal and download 70 articles during a year.
Organization subscription
Please contact us to subscribe your university or library for unlimited access!