مروری بر روش های کنترل آبدهی در مخازن نفت

پیام:
نوع مقاله:
مقاله مروری (دارای رتبه معتبر)
چکیده:

تولید ناخواسته آب یک نگرانی عمده در صنعت نفت و گاز است، که این تولید آب موجب مشکلات اقتصادی، رهایی زود هنگام چاه، کاهش ذخایر قابل بازیافت، کاهش نرخ تولید، افزایش هزینه های عملیاتی و جداسازی، خوردگی تجهیزات و مشکلات زیست محیطی می شود، بنابراین می توان گفت عملیات قطع آب تولیدی به شدت ضروری می باشد. تولید آب اضافی همراه نفت می تواند دلایل متنوعی داشته باشد که روش کنترل آبدهی متناسب با دلیل تولید آب انتخاب می شود. در صنعت نفت آب تولید شده به آبی می گویند که ممکن است همراه با هیدروکربن های استخراج شده از چاه باشد. برای حل مشکل تولید آب عموما دو روش کلی موجود است، روش های شیمایی و روش های مکانیکی، این روش ها را می توان وابسته به شرایط چاه به صورت ترکیبی هم استفاده کرد. روش های مکانیکی شامل حفرچاه های افقی، تجهیزات جداسازی و ابزار خاص هستند که معمولا نیازمند دکل کاری هستند و اغلب جزء روش های پرهزینه محسوب می شوند و روش های شیمایی عموما براساس تزریق پلیمرهای شیمایی می باشد. امروزه روش های شیمیایی برای کنترل تولید آب، به دلیل پمپاژ آسان، قیمت مناسب و دردسترس بودن از مقبولیت صنعتی بیش تری برخوردار هستند و در نتیجه کاربرد بیش تری نسبت به روش های مکانیکی دارند. تاحال پرکاربردترین سیستم شیمایی ژل، پلی آکریل آمید ها هستند که در دهه های گذشته به عنوان قوی ترین ابزار برای کنترل یا تولید آب ظاهر شده اند. آزمایش های تجربی اطلاعات ارزشمندی را ارایه می دهند که شانس موفقیت روش های قطع آب را آزمایی می کنند، ادغام نتایج آزمایشگاهی با مطالعات مخزن و تجربه میدانی موفقیت روش های کنترل آبدهی را مورد بررسی قرارمی دهد.

زبان:
فارسی
صفحات:
33 تا 42
لینک کوتاه:
magiran.com/p2633833 
دانلود و مطالعه متن این مقاله با یکی از روشهای زیر امکان پذیر است:
اشتراک شخصی
با عضویت و پرداخت آنلاین حق اشتراک یک‌ساله به مبلغ 1,390,000ريال می‌توانید 70 عنوان مطلب دانلود کنید!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی نامحدود همه کاربران به متن مطالب تهیه نمایند!
توجه!
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.
دسترسی سراسری کاربران دانشگاه پیام نور!
اعضای هیئت علمی و دانشجویان دانشگاه پیام نور در سراسر کشور، در صورت ثبت نام با ایمیل دانشگاهی، تا پایان فروردین ماه 1403 به مقالات سایت دسترسی خواهند داشت!
In order to view content subscription is required

Personal subscription
Subscribe magiran.com for 70 € euros via PayPal and download 70 articles during a year.
Organization subscription
Please contact us to subscribe your university or library for unlimited access!