استفاده از قارچ های بیمارگر حشرات در کنترل آفات مکنده ی گیاهان دانه روغنی

نویسنده:
پیام:
نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل (بدون رتبه معتبر)
چکیده:
گیاهان دانه روغنی در معرض حمله‎ی بسیاری از آفات مکنده از جمله شته ها، کنه ها، پسیل ها، شپشک ها، سفیدبالک ها، زنجرک ها و تریپس ها هستند که ویژگی هایی چون سرعت تولیدمثل بالا، داشتن تعداد نسل زیاد، کوتاه بودن مدت زمان هر نسل، داشتن میزبان های متعدد، سازگاری با نواحی اقلیمی مختلف باعث افزایش مصرف حشره‎ کش های شیمیایی برای کنترل این آفات گردیده است. استفاده وسیع از حشره کش ها باعث مقاومت آفات به حشره کش ها، گیاه سوزی در گیاهان و اثرات سوء باقیمانده سموم در محصولات و محیط زیست می ‎شود. قارچ های بیمارگر حشرات به عنوان یکی از عوامل کنترل بیولوژیک در کنترل آفات مکنده به حساب می آیند که می توانند به طور فعال از راه جلد به درون بافت های حشرات نفوذ و بیماری ایجاد کنند. تخصصی عمل کردن، ماندگاری، ایجاد اپیدمی بیماری در جمعیت آفات مکنده، ایمن بودن برای محیط زیست، عدم ایجاد مقاومت در جمعیت آفت هدف و امکان تلفیق آفت کش های زیستی بر پایه قارچ با حشره کش های شیمیایی از جمله ویژگی های این‎گونه قارچ ها می باشد. قارچ های بیمارگر حشرات را می توان بر روی محیط های کشت ساده و ارزان تکثیر و ذخیره سازی کرد و در برنامه های کنترل بیولوژیک به کار برد. استفاده از این قارچ ها در کنترل آفات مکنده گیاهان دانه روغنی در مناطقی از استان گلستان با رطوبت نسبی بالا توصیه می گردد. در مناطقی با رطوبت نسبی پایین می توان از فرمولاسیون روغنی این قارچ ها استفاده کرد.
زبان:
فارسی
صفحات:
32 تا 37
لینک کوتاه:
magiran.com/p2634731 
دانلود و مطالعه متن این مقاله با یکی از روشهای زیر امکان پذیر است:
اشتراک شخصی
با عضویت و پرداخت آنلاین حق اشتراک یک‌ساله به مبلغ 1,390,000ريال می‌توانید 70 عنوان مطلب دانلود کنید!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی نامحدود همه کاربران به متن مطالب تهیه نمایند!
توجه!
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.
دسترسی سراسری کاربران دانشگاه پیام نور!
اعضای هیئت علمی و دانشجویان دانشگاه پیام نور در سراسر کشور، در صورت ثبت نام با ایمیل دانشگاهی، تا پایان فروردین ماه 1403 به مقالات سایت دسترسی خواهند داشت!
In order to view content subscription is required

Personal subscription
Subscribe magiran.com for 70 € euros via PayPal and download 70 articles during a year.
Organization subscription
Please contact us to subscribe your university or library for unlimited access!