بررسی تطبیقی کیفیت، زمان و شرایط غلبه دین اسلام از منظر مفسران فریقین و مقایسه آن با اندیشه ی امام خامنه ای (با محوریت آیه 33 توبه)

پیام:
نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل (دارای رتبه معتبر)
چکیده:

بیان مساله: 

وعده ی فایق آمدن سلسله ارزش های دین اسلام درتاریخ بشریت بر شبه ارزش ها و ضدارزش ها در قرآن صریحا بیان شده است. عبارت «لیظهره علی الدین کله‏» در سه آیه از جمله 33 سوره توبه تکرار شده است. حال این گونه سوالاتی مطرح می شود که چگونه اسلام غلبه می کند، زمان این وعده چه زمانی است، چه شرایطی برای چنین غلبه ای لازم است.

روش

در پاسخ به این سوالات، این پژوهش درصدد است به بررسی توصیفی تحلیلی نظرات مفسران فریقین با استفاده از کتب تفسیری ومقایسه آن با اندیشه امام خامنه ای بپردازد.

نتیجه

بین مفسران در چگونگی غلبه دین اسلام اختلاف وجود دارد، بعضی آن راغلبه عینی با جهاد و بعضی غلبه با منطق ودلیل دانسته اند. در زمان تحقق این وعده الهی نیز نظرات متعدد وجود دارد؛ از جمله صدر اسلام، یا طبق روایات فروان از فریقین زمان ظهورخواهد بود؛ اما امام خامنه ای معتقد است این رویکرد که روزی اسلام غلبه خواهد کرد و منتظر چنین روزی باید بود از جهتی صحیح و از جهتی منزوی کردن اسلام و اهداف آن و به عزلت بردن آن به زندگی فردی خواهد بود؛ بلکه هر زمانی که اسلام از عزلت و انزوا خارج شود در زندگی همچون انقلاب اسلامی مطرح شود و منطق و عدالت خود را عملی کند و نیز پیروان آن با ایمان، اعتقاد و مجاهده ملزم به آن شوند، پیروزی اسلام بر همه ی کفر و الحاد، به تحقق می پیوندد و مصداق تام آن زمان ظهور حضرت حجت (عجل الله تعالی فرجه الشریف) خواهد بود.

زبان:
فارسی
صفحات:
90 تا 109
لینک کوتاه:
magiran.com/p2693659 
دانلود و مطالعه متن این مقاله با یکی از روشهای زیر امکان پذیر است:
اشتراک شخصی
با عضویت و پرداخت آنلاین حق اشتراک یک‌ساله به مبلغ 1,390,000ريال می‌توانید 70 عنوان مطلب دانلود کنید!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی نامحدود همه کاربران به متن مطالب تهیه نمایند!
توجه!
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.
In order to view content subscription is required

Personal subscription
Subscribe magiran.com for 70 € euros via PayPal and download 70 articles during a year.
Organization subscription
Please contact us to subscribe your university or library for unlimited access!