مروری بر کاربردهای پزشکی سیانوباکتری ها

پیام:
نوع مقاله:
مقاله مروری (دارای رتبه معتبر)
چکیده:
مقدمه

متابولیت های ثانویه حاصل از سیانوباکتری ها، کاربردهای بیوتکنولوژی فراوانی در زمینه ی پزشکی دارند. با این حال بر خلاف سایر منابع میکروبی تولید کننده ی محصولات طبیعی، سیانوباکتری ها در طول تاریخ کمتر مورد توجه قرار گرفته اند. به همین دلیل هدف از این مقاله ی مروری این بود که با بررسی دستاوردهای اخیر در زمینه ی پزشکی و درمانی سیانوباکتری ها، پتانسیل دارویی این موجودات ارزشمند را بیشتر شناخت.

روش ها

در مقاله ی حاضر، مقالات مرتبط منتشر شده در سال های 2020-2023 در بانک های اطلاعاتی Springer، Science Direct،  Scopusو John Wiley جهت به دست آوردن آخرین یافته ها در زمینه ی کاربردهای پزشکی سیانوباکتری ها مورد بررسی قرار گرفتند. در این مقاله مروری با جستجو در سایت MeSH، کلمات کلیدی مناسب انتخاب گردید و بر اساس آن ها، 66 مقاله جدید مروری و تحقیقاتی، جمع آوری گردید.

یافته ها

بسیاری از مولکول های فعال زیستی مشتق شده از سیانوباکتری ها، طیف وسیعی از فعالیت های ضد میکروبی، ضد باکتریایی، ضد ویروسی، ضد التهابی، ضد تومور، ضد مالاریا، سرکوب کننده ی سیستم ایمنی و ضد (Human immunodeficiency virus) HIV و همچنین مهار پروتئاز را نشان می دهند. در واقع سیانوباکتری ها به عنوان یک منبع میکروبی برای تولید داروهای جدید، بسیار با ارزش هستند و فقط به مواد معدنی اولیه برای رشد نیاز دارند.

نتیجه گیری

امروزه می توان با بهره برداری از تکنیک های مدرن و استخراج های مبتنی بر امواج مایکروویو، امکان جداسازی سریع مواد شیمیایی زیست فعال از سیانوباکتری ها را فراهم آورد. این روش ها، می توانند نقش مهمی در توسعه ی درمان های جدید و همچنین بهره برداری بیشتر از سیانوباکتری ها در پیشرفت های فناوری سبز در آینده فراهم آورد.

زبان:
فارسی
صفحات:
69 تا 83
لینک کوتاه:
magiran.com/p2718342 
دانلود و مطالعه متن این مقاله با یکی از روشهای زیر امکان پذیر است:
اشتراک شخصی
با عضویت و پرداخت آنلاین حق اشتراک یک‌ساله به مبلغ 1,390,000ريال می‌توانید 70 عنوان مطلب دانلود کنید!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی نامحدود همه کاربران به متن مطالب تهیه نمایند!
توجه!
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.
In order to view content subscription is required

Personal subscription
Subscribe magiran.com for 70 € euros via PayPal and download 70 articles during a year.
Organization subscription
Please contact us to subscribe your university or library for unlimited access!