تعیین شیوع اوتیت میانی با ترشح در دانش آموزان کلاس اول ابتدائی شهر اهواز در زمستان 1375

چکیده:
مقدمه
عفونت گوش میانی یکی از شایعترین بیماریهای دوران کودکی است. بعد از هر بار عفونت ترشح در گوش میانی برای هفته ها تا ماه ها باقی می ماند. هر چند قدمهای موثری در درمان بیماری برداشته شده است اما آمار گواه شیوع بالای آن را دارد. هدف از مطالعه حاضر تعیین میزان فراوانی بیماری در بیماری دانش آموزان مقطع کلاس اول ابتدایی مدارس سطح شهر اهواز است.
روش بررسی
مطالعه حاضر به صورت مقطعی توصیفی و بر اساس معاینات اتوسکپی و تمپانومتری روی 2000 دانش آموز نمونه کلاس اول ابتدایی مدارس سطح شهر اهواز انجام شده است. مدارس با روش خوشه ای ساده و نمونه های مورد نیاز از بین 27791 دانش آموز انتخاب گردیدند.
یافته ها
شیوع عفونت گوش میانی با ترشح حدود 11.1 درصد گزارش شد و ریسک فاکتورهای مطرح شده حاکی از فراوانی بیشتر بیماری در جنش مذکر و ماه های سرد سال است. از بین شکایت های شایع در مبتلایان، گرفتگی گوش و کاهش شنوایی به ترتیب با 18 درصد و 8 درصد شایع ترین علایم محسوب می شدند.
نتیجه گیری
افزایش آگاهی عمومی نسبت به اهمیت شناسایی و درمان عفونت گوش میانی خصوصا در سنین پایین باعث پیشگیری از مشکلات شنوایی یا آسیب دیدن رشد کلامی و توانایی های شناختی کودک می شود که باید مورد توجه والدین و پزشکان قرار گیرد.
زبان:
فارسی
صفحه:
211
لینک کوتاه:
magiran.com/p303168 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!