ارزیابی شدت علائم افسردگی در فرزندان 14-11 ساله مادران مبتلا به اختلال افسردگی عمده

چکیده:
هدف
افسردگی یکی از شایع ترین اختلالات روانپزشکی به ویژه در زنان است. افسردگی مادر به علل مختلف می تواند فرزندان را نیز متاثر سازد. این مطالعه با هدف ارزیابی شدت علایم افسردگی در فرزندان مادران مبتلا به اختلال افسردگی عمده صورت گرفت.
روش بررسی
طی یک مطالعه مقطعی تحلیلی تعداد 50 نمونه از زنان مبتلا به اختلال افسردگی عمده که فرزندان 14-11 ساله داشتند، به شیوه نمونه گیری غیر تصادفی ساده انتخاب شدند. جهت ارزیابی افسردگی کودکان از پرسشنامه کوتاه افسردگی کودکان (CDS.A) استفاده شد.
یافته ها
علایم افسردگی در فرزندان مادران افسرده نسبت به جمعیت عمومی بیشتر بود (P<0.05). ضمنا شروع افسردگی مادر قبل از 30 سالگی، عود کننده بودن آن و مدت بیشتر از 10 سال، علایم افسردگی را در فرزندان افزایش می دهد. تفاوت معناداری بین نمرات پسران و دختران وجود نداشت.
نتیجه گیری
نتایج این مطالعه موید نقش احتمالی وراثت و محیط در افسردگی کودکان است. بنابراین پیشنهاد می شود فرزندان کلیه مادران مبتلا به اختلال افسردگی عمده به ویژه با سن شروع پایین، مدت زمان طولانی تر و عود کننده بودن اختلال از لحاظ ابتلا به افسردگی بررسی شوند.
زبان:
فارسی
صفحه:
255
لینک کوتاه:
magiran.com/p303176 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!