تعیین شایعترین الگوی شکستگی های متعدد فک پایین

چکیده:
هدف
شکستگی متعدد به شکستگی گفته می شود که بر اثر ترومای وارده بیش از یک خط شکستگی در فک ایجاد شده و این خطوط به صورت جداگانه قرار گرفته باشند. هدف از این تحقیق تعیین شایعترین الگوی شکستگی متعدد در فک پایین است.
روش بررسی
در این تحقیق گذشته نگر، 305 پرونده بیماران مبتلا به شکستگی متعدد فک پایین که در فاصله سالهای 1383 – 1377 به بیمارستان آیت الله طالقانی تهران و بیمارستانهای آموزشی اهواز مراجعه کرده بودند بررسی گردید و اطلاعاتی نظیر سن، الگوی شکستگی و علت آن جمع آوری گردید.
یافته ها
این مطالعه نشان داد که اکثر بیماران (85.6 درصد) دارای دو خط شکستگی در فک پایین بودند و مابقی (14.4 درصد) بیش از دو خط شکستگی داشتند. شایعترین الگوی شکستگی فک پایین پاراسمفیز یک سمت با کندیل (19.5 درصد) و در مرتبه دوم زاویه یک سمت با تنه سمت مقابل بوده است (15.3 درصد) شایعترین علت، تصادفات وسایل نقلیه و بیشتر رده سنی، مردان 16-25 سال بوده است.
نتیجه گیری
ویژگی های اجتماعی و فرهنگی هر جامعه بر میزان وقوع شکستگی های فک پایین بطور اعم وطبعا بر الگوی شکستگی نیز، تاثیر می گذارند. جامعه ما دارای جمعیتی جوان است که عدم توجه و رعایت مقررات راهنمایی و رانندگی از سوی ایشان عامل مهمی در وقوع بالای شکستگی های متعدد فک پایین ناشی از تصادفات وسایل نقلیه است.
زبان:
فارسی
صفحه:
490
لینک کوتاه:
magiran.com/p366882 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!