خاستگاه گنیسهای بن دونو خاور بوانات - استان فارس

چکیده:
گنیسهای بن دو، در مرکز تاقدیس کوه سفید توتک در 200 کیلومتری شمال خاوری شیراز رخنمون یافته است. مجموعه دگرگونی توتک، میزبان این گنیسها، بخشی از نوار دگرگونی سنندج – سیرجان است. بررسیهای صحرایی نشان می دهد که: 1) سن سنگهای منشا این مجموعه دگرگونی، پالئوزوییک زیرین تا بالایی بوده و شامل مجموعه ای از میکاشیست، آمفیبولیت، مرمر و شیست سبز است که حادثه دگرگونی ناحیه آن، پیش از ژوراسیک بالایی رخ داده است 2) سپس مجموعه توتک مورد هجوم یک توده گرانیتی قرار گرفته و بسیاری از سنگهای حاشیه ای این توده تحت تاثیر دگرگونی همبری واقع شده اند 3) این توده گرانیتی، بعدها در اثر عملکرد یک زون برشی بزرگ مقیاس به گنیس تبدیل شده است. در حقیقت گنیسهای بن دو نو حاصل پدیده میلونیتی شدن توده گرانیتی است که سنگهای دگرگونی ناحیه ای را نیز مورد تهاجم قرار داده است. شواهد صحرایی، سنگ شناسی و ژئوشیمیایی این گنیسها همگی نشانگر آن است که این سنگها نوعی ارتوگنیس یا گنیس با منشا ماگمایی هستند.
زبان:
فارسی
صفحه:
160
لینک کوتاه:
magiran.com/p425757 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!