بروز عیوب انکساری در جانبازان شیمیایی آلوده به گاز خردل به عنوان یک عارضه دیررس

چکیده:
در سال های اخیر بسیاری از جانبازان شیمیایی اظهار می دارند که چشم شان قبلا ضعیف نبوده و حالا ضعیف شده است و این موضوع را به اثرات دیررس گاز خردل نسبت می دهند در حال حاضر در این خصوص اطلاعات جزیی موجود می باشد.
نزدیک بینی، دوربینی و آستیگماتیسم شایع ترین عیوب انکساری چشم می باشند. شیوع این عیوب برحسب نواحی جغرافیایی و جوامع مختلف متفاوت است. مهمترین علل بروز این عیوب در چشم عبارتند از: خصوصیات ژنتیکی، جنس، نژاد، سن، شغل، کار نزدیک، قد، وزن و هوش.
گاز خردل عوارض چشمی متعددی را ایجاد می نماید که برحسب شدت مسمومیت متفاوت می باشند و عمدتا قرنیه چشم را تحت تاثیر قرار می دهد. این عوارض زودرس و در همان زمان مسمومیت اتفاق می افتد. عوارض دیررس در این مطالعه مورد بررسی قرار گرفته است.
در این بررسی وضعیت انکساری تعداد 2252 چشم جانباز شیمیایی و 2228 چشم نمونه شاهد مورد بررسی قرار گرفت. این کار با دستگاه اتورفراکتومتر مدل 2300 تاپکن صورت گرفت و نتایج حاصله توسط آزمون آماری T - test مورد مقایسه و موارد ذیل مشخص گردید.
1- به طور کلی عیب انکساری نزدیک بینی در گروه جانبازان کمتر از گروه شاهد می باشد 2- آستیگماتیسم تنها عیب انکساری است که در جانبازان بیشتر از جامعه نرمال است.
3- شیوع آستیگماتیسم نزدیک بین در جامعه جانبازان بیشتر از دیگر انواع آستیگماتیسم ها است که جهت تبیین این موضوع به تحقیقات بیشتری نیاز می باشد.
زبان:
فارسی
صفحه:
13
لینک کوتاه:
magiran.com/p442877 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.