بررسی سیمای بالینی تعدادی از مصدومین روانی ناشی از جنگ

چکیده:
با توجه به عدم توافق بین متخصصین در تشخیص اختلالات روانی ناشی از جنگ، پژوهش حاضر با هدف بررسی علایم و نشانه های تشخیصی نوع بیماری 52 مصدوم روانی ناشی از جنگ با استفاده از پرسشنامه دموگرافیک و مصاحبه سازمان یافته انجام شده است. نتایج بدست آمده حاکی از وجود علایم روانشناختی همراه با شکایات جسمانی به میزان زیاد و با تنوع فراوان است، به علاوه اختلالات نوراتیک یا واکنشی مهمترین دسته از اختلالات روانی را تشکیل می دهد که شایع ترین تابلوی بالینی آنها، اختلال استرس پس از ضربه می باشد. در رابطه با نتیجه به دست آمده می توان گفت: به طور طبیعی استرس های شدید میدان نبرد موجب اختلال در سازمان شخصیت فرد می شود و بر حسب عوامل مستعد سازنده، منجر به بروز اختلالات روانی می گردد که در این تحقیق شایع ترین آنها، PTSD است که مشابه بسیاری از تحقیقات دیگر است و بهتر است آن را اختلال استرس پس از جنگ بنامیم.
زبان:
فارسی
صفحه:
225
لینک کوتاه:
magiran.com/p445428 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.