پزشکی هوایی(قسمت چهارم): گازهای و بخارات سمی در پرواز

چکیده:
بسیاری از موادی که در پرواز مورد استفاده قرار می گیرند، برای انسان سمی هستند. با گذشت زمان با پدید آمدن مواد جدید، به تعداد مواد سمی نیز افزوده می شود. گرمای بیش از حد و آتش، مواد بی ضرر و خنثی را سوزانده و آنها را به گازها و بخارات سمی تبدیل می کنند. یک عده از حوادثی در پرواز اتفاق می افتند، مسبب آنها همین مواد سمی می باشند. غلظت های این مواد در کابین هواپیما در سطح دریا ممکن است مشکل ساز نباشند، ولی با صعود به ارتفاعات بالاتر، خطرات آنها ظاهر خواهند شد.
قسمت اعظم مواد سمی جذب شده به بدن از طریق دستگاه تنفسی خواهد بود. جذب از طریق پوست و مخاط دستگاه گوارش اندک است، ولی گاهی ملتحمه چشم تحریک می شود. مواد سمی ممکن است در کابین هواپیما و یا در اکسیژن موجود در تجهیزات تنفسی باشد.
زبان:
فارسی
صفحه:
27
لینک کوتاه:
magiran.com/p445528 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.