مطالعه هیستومورفولوژیک سرخک کلیه در زندگی پس از تولد گوسفند

پیام:
چکیده:
هدف از این تحقیق کسب اطلاعات دقیق در مورد ساختار لایه های مختلف سرخرگ کلیه و مقایسه این ساختارها در زندگی پس از تولد گوسفند نر و ماده می باشد. به این منظور از 12 راس گوسفند نر و ماده (6 راس گوسفند بالغ و 6 راس بره نوزاد) و از هر جنس سه راس استفاده شد. پس از تشریح، سرخرگ های کلیوی راست و چپ جدا و از هر نمونه قطعه میانی جدا گردید. پس از آماده سازی اولیه، نمونه ها به دستگاه اتوماتیک تهیه بافت انتقال و سپس قالب گیری و برش داده شدند. مقاطع بافتی به روش رنگ آمیزی معمول H&E و اختصاصی ماسون تری کروم سبز و ورهوف رنگ آمیزی شدند و نتایج در سنین و جنس مختلف مقایسه گردید. بر اساس نتایج به دست آمده هر سه لایه عروقی به خوبی تکامل یافته بودند. لایه میانی در بره نوزاد دارای 15 تا 25 ردیف سلول های ماهیچه صاف به صورت حلقوی است که این تعداد در گوسفندان بالغ افزایش یافته و به 30 تا 40 ردیف می رسد. غشای الاستیک خارجی در گوسفندان بالغ مشخص بود ولی نازک تر از غشای الاستیک داخلی مشاهده گردید. لایه ادوانتیس در تمام نمونه ها مشاهده گردید و در این لایه الیاف کلاژن و باندل های ماهیچه ای صاف به شکل طولی منظم مشاهده گردید. وجود این باندل های ماهیچه ای در لایه خارجی سرخرگ کلیه حیوانات اهلی قبلا گزارش نشده است و به صورت یافته جدید در گوسفند مشاهده گردید. الیاف عضلانی تشکیل دهنده باندل های ماهیچه ای در نوزاد کمتر و با قطر کمتر و در بالغین بیشتر و ضخیم تر می باشند. وجود این سلول های عضلانی احتمالا به علت عملکرد خاص شریان کلیه و نقش ویژه آن در تنظیم فشار خون می باشد و در واقع می توان گفت این سلول های عضلانی کمک کننده سلول های عضلانی لایه میانی هستند تا در مواقع حاد از تغییر ناگهانی فشار خون جلوگیری کنند.
زبان:
فارسی
صفحه:
360
لینک کوتاه:
magiran.com/p467957 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!