اثرات ترکیبات مضر در هوای بازدم به عنوان یک مکانیسم احتمالی ایجاد قرمزی چشم در بیماران مبتلا به نارسایی کلیوی

چکیده:
نارسایی کلیوی می تواند منجر به تجمع ترکیبات زاید نیتروژنی شود که تقریبا تمام سیستمهای حیاتی بدن انسان را تحت تاثیر قرار می دهند و باعث بروز تظاهرات بالینی پیچیده ای می شوند. چشم می تواند یکی از ارگانهای تحت تاثیر باشد. قرمزی چشم یک عارضه غیر معمول در بیماران مبتلا به نارسایی کلیوی نیست. در طی دهه های گذشته تئوریهای فراوانی تلاش کرده اند تا مسیرهای پاتوژنیک احتمالی را که منجر به عوارض گوناگون چشمی در نارسایی کلیوی می گردد شرح دهند. بعضی از ترکیبات زاید تجمعی در نارسایی کلیوی نظیر نیتریک اکسید، هیدروژن پراکسید و متیل آمین ها در این رابطه مطرح گردیده اند و در هوای بازدمی موجود می باشند. ما این فرضیه را مطرح می کنیم که اثرات این ترکیبات مضر بازدمی روی سطح چشم در مدت زمان طولانی می تواند به عنوان مکانیسم احتمالی دیگری در ایجاد تظاهرات چشمی به خصوص قرمزی چشم در نارسایی کلیوی در نظر گرفته شود.
زبان:
انگلیسی
صفحه:
2
لینک کوتاه:
magiran.com/p478754 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!