کاربرد فارماکوژنتیک آنزیمهای سیتوکروم P450 در پزشکی بالینی

نویسنده:
چکیده:
آزمایشات تشخیص طبی فارماکوژنتیک، پروتئومیک، اندازه گیری غلظت دارویی در خون، و سم شناسی بالینی در کنار سایر آزمایشات متداول پزشکی همچون بیوشیمی بالینی و پاتولوژی امکان «مدیریت درمان ویژه و مختص فرد بیمار Personalized Medicine» را میسر کرده است. هدف ازاین مقاله ارائه یک بحث مقدماتی و یک مرور کلی بر بکارگیری دانش فارماکوژنتیک دراین روش درمانی جدید در علم پزشکی امروز می باشد. برای روشن شدن اهمیت کاربرد فارماکوژنتیک در علم پزشکی، مثالهایی از فارماکوژنتیک آنزیمهای فاز اول متابولیسم دارویی (سیتوکروم P450) نیز مورد بررسی قرار گرفته است. از آنجایی که اطلاعات چندانی در ارتباط با اهمیت نژاد و قومیت افراد بر اثرات و سمیت دارویی در کشورهای در حال توسعه در دسترس نیست، لذا این مقاله اشاره ای نیز بر اهمیت این موضوع خواهد داشت. در پایان بحث مختصری در مورد نیاز به گنجاندن مبحث فاماکوژنتیک بالینی در تحصیلات پزشکی و داروسازی صورت گرفته است.
زبان:
انگلیسی
صفحه:
5
لینک کوتاه:
magiran.com/p478769 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!