امامت در اندیشه اهل نظر با مروری بر روایات

نویسنده:
چکیده:
هرچند فرقه های اسلامی در اصل مسئله نبوت، چندان اختلافی با یکدیگر ندارند، در موضوع امامت، اختلاف آن ها گسترده است. برخی به طور کلی امامت را انکار کرده اند، ولی بیشترشان نیز ضرورت آن را پذیرفته اند. اینان بر دو دسته اند: گروهی نصب امام را بر خدا واجب ندانسته اند از همین رو، ضرورتی نمی بینند که او معصوم و از هر جهت کامل باشد. شیعیان معتقدند امام باید معصوم و منصوب از طرف خدا باشد. در این نوشتار، با آرای فرهیختگانی همچون ابن سینا، سهروردی، صدرالمتالهین، ابن عربی، مولوی، سید حیدر آملی و امام فخر رازی آشنا می شویم. وی می گوید شیعه امامیه، قطب عالم امکان را [که] صوفیه ضرورت وجود او را در هر عصری لازم شمرده اند امام معصوم و صاحب الزمان و غایب و منشا معجزه ها و خارق عادت ها می شمارند و حق با آن هاست. پایان بخش این نوشتار، مروری است بر روایت هایی که الهام بخش این فرهیختگان در اعتقادشان در مسئله امامت بوده است.
زبان:
فارسی
صفحه:
5
لینک کوتاه:
magiran.com/p510312 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!