زنولو پلاستی، روش جدید درمان جراحی ضعف زنولها در بیماران تحت جراحی آب مروارید

چکیده:
بیمارانی که دچار ضعف زنول هستند و مورد جراحی آب مروارید قرار می گیرند ریسک بالایی برای جابجایی لنز دارند. تقویت کپسول لنز در این بیماران مسئله مهمی است. در این مقاله ما روش جدید جراحی در بیمارانی که دچار ضعف زنول هستند را پیشنهاد کرده ایم.
روش
ابتدا بعد از انجام پاراسنتز اتاقک قدامی، فلاپ کپسولی سه ضلعی را از کپسول قدامی لنز می بریم و بعد از ایجاد سوراخی در قسمت محیطی عنبیه (PI) در محل پاراسنتز به کمک فور سپس کپسولی نوک کپسول سه ضلعی را از سوراخ PI رد کرد و آن را در محل پاراسنتز قرنیه به کمک نخ بخیه 0/10 ثابت می کنیم. بعد از اتمام عمل جراحی آب مروارید و کاشت عدسی داخل چشمی فلاپ کپسولی را به محل PI در عنبیه بخیه می زنیم. محل بخیه به قرنیه را باز کرده و قسمت انتهایی کپسول را خارج می کنیم. روش بخیه زدن کپسول به عنبیه در جراحی آب مروارید به روش خارج کپسولی (ECCE) قابل انجام است ولی در جراحی آب مروارید به روش فیکو بسیار دشوار است لذا ما وسیله کوچکی را طراحی کرده ایم که به راحتی بتواند کپسول را در محل PI روی عنبیه نگه دارد.
نتایج
فلاپ ایجاد شده از جابجایی محتویات کیسه کپسول لنز به داخل ویتره و خروج ویتره از محل ضعف زنول جلوگیری کرده و در ضمن از جابجایی لنز داخل چشمی پیشگیری می کند. روش جراحی زنولوپلاستی را می توان در یک ربع کپسول قدامی یا 4-2 ربع آن در بیمارانی نظیر سندرم مارفان انجام داد.
نتیجه گیری
زنولوپلاستی روش جراحی جدیدی در بیمارانی با ضعف زنول بیش از ربع کپسول می باشد و در موادی که کاشت حلقه CTR موثر نیست پیشنهاد می گردد.
زبان:
فارسی
صفحه:
8
لینک کوتاه:
magiran.com/p524116 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!