فرمولاسیون لیپوزومی bevacizumab جهت تزریق داخل ویتره: افزایش ماندگاری، کاهش عوارض جانبی

چکیده:
تزریق داخل ویتره روشی متداول جهت درمان موضعی بیماریهای سگمان خلفی چشم محسوب می شود. از مزایای تزریق داخل ویتره این است که ضمن امکان تامین غلظت مورد نظر دارو در داخل چشم، عوارض جانبی استفاده سیستمیک دارو را به حداقل می رساند. متاسفانه تزریق های مکرر داخل چشمی امکان ایجاد خونریزی داخل ویتره، اندوفتالمیت، جداشدگی شبکیه و آب مروارید را به دنبال دارد. به همین دلیل ارائه یک سیستم دارو رسانی با رهش طولانی دارو ضروری به نظر می رسد. داروی Bevacizumab (®Avastin) به عنوان یک آنتی بادی مونوکلونال علیه عامل رشد اندوتلیوم عروقی (VEGF) به صورت تزریق داخل ویتره در بیماریهای مختلف چشمی از جمله دژنراسیون ماکولای وابسته به سن (AMD) از نوع نئوواسکولار، گلوکوم نئوواسکولار، رتینوپاتی دیابتی، انسداد ورید شبکیه و... مورد استفاده قرار می گیرد. در این مقاله پیشنهاد می شود که جهت کاهش عوارض جانبی و بهبود ماندگاری دارو، لیپوزومهای حاوی آن تهیه و به عنوان یک سیستم دارورسانی جدید، با نوع محلول موجود در بازار آن مورد ارزیابی و مقایسه قرار گیرد.
زبان:
فارسی
صفحه:
12
لینک کوتاه:
magiran.com/p524120 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!