آیا اثر مهارکنندگی TGF beta سیموستاتین منجر به پیش گیری از تشکیل باندهای چسبنده پس از اعمال جراحی می شود؟

چکیده:
چسبندگی های داخل شکمی شایع ترین علت انسداد روده کوچک هستند. نازایی زنان و درد شکمی لگنی مزمن دیگر مشکلات چسبندگی ها هستند که بار اقتصادی بزرگی را بر سلامت جامعه وارد میکند. از طرف دیگر نشان داده شده است که افزایش سطوح فاکتور رشد تغییر دهنده بتا (TGF- β) در ساخت باندهای چسبنده نقش دارند و می توانند فیبرینولیز صفاقی را مختل کنند. سیمواستاتین که تنظیم کننده ایمنی است میتواند تولید TGF- β را کاهش دهد. اگرچه در مطالعات قبلی نشان داده شده است که سیمواستاتین می تواند برهم کنش بین TGF- β و CTGF (فاکتور رشد بافت همبند) را آنتاگونیزه کند اما هیچ مطالعه انسانی در مورد اثر این دارو در ایجاد باندهای چسبنده جراحی وجود ندارد. فرضیه ما این است که سیمواستاتین با کاهش TGF- β ممکن است در پیش گیری از تشکیل باندهای چسبنده پس ازاعمال جراحی نقش داشته باشد.بی تردید این فرضیه باید در چندین کارآزمایی تجربی و بالینی ارزیابی شود.
زبان:
فارسی
صفحه:
13
لینک کوتاه:
magiran.com/p524121 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!