شاخص سوزباد به عنوان یک شاخص اقلیمی موثر بر راحتی انسان

چکیده:
شاخص سوزباد معرف سرمایش بر اساس تاثیرات ترکیبی باد و دماهای پایین است. به عبارت دیگر این شاخص نشان می دهد که چگونه بدن انسان تحت ترکیبات معینی از باد و دما احساس سرما می کند]1[. دریک روز زمستانی، که با وزش باد همراه است در مقایسه با روزی که اصلا وزش باد وجود ندارد سرمای بیشتری احساس می شود، هرچند که دما ممکن است یکسان باشد. بنابراین شاخص سوزباد می تواند معرف خوبی از حساسیت نسبت به سرما باشد و در تصمیم گیری در انتخاب نوع لباس و یا برنامه ریزی برای فعالیتهای بیرون از منزل بسیار سودمند است. مقادیر پایین شاخص سوزباد با خطراتی همراه است که یکی از آنها افت ناگهانی دمای داخلی بدن یا هیپوترمیا است. تحت این شرایط دمای بدن تا حدی کاهش پیدا می کند که ماهیچه ها و مغز آسیب می بینند. در برخی از کشورها از شاخص سوزباد جهت صدور پیش بینی و هشدار استفاده می شود. هنگامی که این شاخص به نقطه ای برسد که یخبندان و سرمازدگی رخ دهد، پیش بینی و در هنگام شرایط خطرناک هشدار صادر می شود. با توجه به اهمیت این شاخص، در این مقاله سعی شده است تا ضمن معرفی شاخص سوز باد، تاثیر و کاربرد این شاخص مورد ارزیابی قرار گیرد و استفاده از این شاخص، هنگامی که شرایط دما خطرناک است، جهت صدور هشدار و اطلاع رسانی دقیق و به موقع از طریق رسانه ها، رادیو و تلویزیون پیشنهاد می شود.
زبان:
فارسی
در صفحه:
19
لینک کوتاه:
magiran.com/p534155 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
با عضویت و پرداخت آنلاین حق اشتراک یک‌ساله به مبلغ 700,000ريال می‌توانید 100 عنوان مطلب دانلود کنید!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی نامحدود همه کاربران به متن مطالب تهیه نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.