گزارش یک مورد لیپومای دهانی

چکیده:
لیپوما یکی از شایعترین نئوپلاسمهای خوش خیم می باشد اما بندرت در حفره دهان رخ می دهد. و بیشتر در تنه و اندامهای تحتانی دیده می شد. پاتوژنژ لیپوما نا مشخص می باشد اما بیشتر در افراد چاق دیده می شود. با این وجود، متابولیسم لیپوما کاملا غیر وابسته به چربی بدن می باشد. بصورت توده ای زیر مخاطی زردرنگ و بدون علامت بروز نموده و اپی تلیال سطحی آن کاملا سالم می باشد. در این گزارش خانمی 57 ساله که از پروتز کامل استفاده می نمودند به بخش پروتز دانشکده دندانپزشکی اهواز مراجعه کردند. بعد از بررسی حفره دهان و معاینات بالینی وی متوجه توده ای اگزوفیتیک زرد رنگ با قوام شل و سایز 5/1 الی 2 سانتی متر در ناحیه رترومولارپد فک پائین در سمت راست و بصورت پدانکوله در بیمار شدیم. بعد از گرفتن تاریخچه از بیمار پی بردیم که این تورم از 3 سال پیش در دهان بیمار ظاهر شده که پس از برداشت ضایعه و ارسال آن به آزمایشگاه آسیب شناسی مشخص گردید توده مورد نظر لیپوما می باشد.
زبان:
فارسی
صفحه:
128
لینک کوتاه:
magiran.com/p545614 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!