الگوی هزینه و بیماری در خدمات بستری سالمندان تحت پوشش سازمان بیمه خدمات درمانی شهرستان دامغان طی سال 1384

چکیده:
اهداف
بالارفتن امید به زندگی و افزایش جمعیت سالمند علی رغم بازتاب رضایت بخش خود، مسائل و مشکلاتی را در سال های پایانی عمر، به ویژه در رابطه با سلامت و بیماری به همراه دارد. بیماری های مزمن به لحاظ افزایش هزینه های درمان و نیاز به مراقبت های طولانی از آن جمله اند.
مواد و روش ها
در بحث های مربوط به اپیدمیولوژیک ترنزیشن بطور کلی به جایگزینی بیماری های مزمن با بیماری های عفونی اشاره می شود، اما مصادیق آن به تفضیل مورد بحث و گفت وگو قرار نمی گیرد. تحلیل دقیق تر این موضوع که کدام بیماری مزمن با کدام ویژگی های جمعیتی، اقتصادی - اجتماعی و خدماتی اولویت را در سلسه مراتب تولید و مصرف خدمات به خود اختصاص می دهد نیازمند مطالعات موردی است تا نشانه ها و الگوهای ترنزیشن را در هر جامعه ای به طور برجسته ای بتوان معرفی نمود، این مطالعه تا حد بسیار ناظر به این موضوع است.
یافته ها
مطالعه حاضر در دو بیمارستان شهرستان دامغان طراحی و اجرا شده است و طی آن پرونده کلیه سالمندان بیمار (بالای 60 سال) بستری تحت پوشش بیمه خدمات درمانی در جست وجوی یافتن الگوهای مسلط بیماری و هزینه های درمان مورد بررسی و تحلیل قرار گرفته اند.
نتیجه گیری
عمده ترین دلیل بستری، ابتلا به بیماری های دستگاه گردش خون و بیشترین جراحی انجام شده، در رابطه با جراحی کاتاراکت گزارش شده است. بیماری های اعصاب و روان بالاترین میانگین هر بار بستری را به خود اختصاص داده است.
زبان:
فارسی
صفحه:
252
لینک کوتاه:
magiran.com/p560942 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!