میزان شیوع و حساسیت دارویی کمپیلوباکتر ژوژنی در کودکان مبتلا به اسهال در سمنان

پیام:
چکیده:
سابقه و هدف

بیماری های اسهالی بخش عمده ایی از بیماری های عفونی کودکان را شامل شده و شایع ترین عامل مرگ و میر در کودکان در پنج سال اول زندگی محسوب می شوند. در کشور ما اسهال حاد یکی از مسایل بهداشتی محسوب می شود و سالانه نزدیک به 70 هزار کودک به علت اسهال حاد در ایران فوت می کنند. علی رغم این که کمپیلوباکتر ژوژنی به عنوان یکی از عوامل اسهال شناخته شده است ولی در تشخیص آزمایشگاهی به دلیل آن که نیازمند شرایط خاص است کم تر مورد توجه قرار می گیرد. هدف از انجام این مطالعه تعیین فراوانی کمپیلوباکتر ژوژنی و ارائه الگوی حساسیت آنتی بیوتیکی آن در کودکان زیر 12 سال مبتلا به اسهال مراجعه کننده به بیمارستان امیرالمومنین، بیمارستان شفا و مراکز بهداشتی شهرستان سمنان است.

مواد و روش ها

از افراد مبتلا به اسهال که درمان آنتی بیوتیکی آن ها شروع نشده بود نمونه مدفوع گرفته و در محیط استوآرت قرار داده شد و به آزمایشگاه مرکز بهداشت شهرستان ارسال گردید و در محیط Preston blood free campylobacter agar در شرایط میکروآئروفیل و در دمای 42 درجه کشت داده شد و 48 ساعت انکوبه گردید. رنگ آمیزی گرم انجام شد و از آزمایشات کاتالاز، اکسیداز، عدم توانایی تولید سولفید هیدروژن در TSI، حساسیت به نالیدیکسیک اسید، مقاومت به سفالوتین و هیدرولیز هیپورات برای شناسایی باکتری استفاده گردید. آنتی بیوگرام به روش کربی بائر انجام شد.

یافته ها

276 نمونه مدفوع جمع آوری گردید که 5/38% دختر و 5/61% پسر بودند. 27 مورد (8/9%) از نظر کمپیلوباکتر ژوژنی مثبت بودند که 4/44 % دختر و 6/55% پسر بودند. بیش ترین حساسیت آنتی بیوتیکی نسبت به اریترومایسین (6/92%) و بیش ترین مقاومت نسبت به کوتریموکسازول (4/44%) مشاهده گردید.

نتیجه گیری

فراوانی کمپیلوباکتر ژوژنی در این بررسی بیش تر از بررسی های مشابه در ایران است. در نظر داشتن این باکتری در مداوای مبتلایان به اسهال در این منطقه هم چنین انجام تمهیداتی برای پیش گیری از انتقال باکتری ضروری به نظر می رسد

زبان:
فارسی
صفحه:
297
لینک کوتاه:
magiran.com/p572205 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.