صف با دو نوع ورودی، دو نوع سرویس و تعطیلی با شیوه برنولی

چکیده:
خط مشی مورد نظر در این صف شامل دو ورودی با نرخهای متفاوت و دو نوع سرویس با نرخهای متفاوت است. هر دو ورودی فرآیند پواسون با نرخ میانگین متفاوت در نظر گرفته می شوند. همچنین فرض کنیم دو نوع سرویس دارای توزیع نمایی با میانگین های متفاوت هستند. بدون کاستن از کلیت مساله، می توان فرض کرد که یک سرویس دهنده هر دو نوع سرویس را ارایه می کند. هر متقاضی پس از ورود به سامانه در یک صف واحد برای دریافت سرویس منتظر می ماند. ارایه سرویس به ترتیب ورود (FCFS) است. پس از اتمام هر نوع سرویس، سرویس دهنده به شیوه برنولی و با احتمال معینی باجه را به دلایلی تعطیل می کند. دوره تعطیلی دارای توزیع نمایی بوده و پس از اتمام دوره تعطیل سرویس دهنده دوباره به سامانه بر می گردد، اگر متقاضی در سامانه بر می گردد، اگر متقاضی در سامانه وجود داشته باشد با خط مشی فوق به ارایه سرویس می پردازد. در غیر این صورت جهت ارایه سرویس منتظر می ماند.
در این بررسی پس از به دست آوردن معادلات حلت پایا به محاسبه متوسط تعداد افراد در سامانه و متوسط زمان انتظار در سامانه می پردازیم. به کمک فرمولهای لیتل این مقادیر را برای صف به دست می آوریم، به علاوه در حالت خاص نیز مساله را بررسی می کنیم.
زبان:
فارسی
در صفحه:
61
لینک کوتاه:
magiran.com/p585717 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
با عضویت و پرداخت آنلاین حق اشتراک یک‌ساله به مبلغ 700,000ريال می‌توانید 100 عنوان مطلب دانلود کنید!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی نامحدود همه کاربران به متن مطالب تهیه نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.