سخن فصل

نویسنده:
چکیده:
«آقایانی که در دانشگاه ها به عنوان روحانیونی که با خصوصیت و عنوان دفتر نهاد نمایندگی شناخته می شوند، باید خودشان را مسئول اصلی و نهایی ارتقای دینی در دانشگاه بدانند».
این کلام، قسمتی از بیانات مقام معظم رهبری در سال 1386 در جمع مسئولان دفاتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری است.
اینکه فعالیتهای مربوط به امور دینی به عهده کیست، در همان سالهای نخستین تشکیل نهاد نیز مورد سؤال اکثر مسئولان دانشگاه ها بود و در همان زمان، مقام معظم رهبری نظر مبارک خود را به طور واضح مطرح فرمودند و بین فعالیت فرهنگی و دینی تفکیک قائل شدند و تقریبا با همین مضمون که قسمتی از سخنرانی اخیر مقام معظم رهبری است و در ذیل می آید، نظر خود را بیان فرمودند:«ما به مدیریتهای دانشگاهی و به شورای عالی انقلاب فرهنگی همیشه سفارش کرده ایم که در زمینه دینی کردن دانشگاه و محیط دانشگاه، وظیفه و مسئولیت دارند. آن به جای خود محفوظ؛ اما اگر همه تمهیدات لازم انجام بگیرد، ولی روحانی ای که در دانشگاه مستقر است منشا و منبع و مرجع یک فکر عمیق و اصیل و مستدل و تحسین برانگیز و قانع کننده دینی از نظر دانشجوها نباشد، همه آن تمهیدات بی فایده خواهد بود. باید پی در پی در محیط دانشگاه فکر دینی نو و مستدل عرضه کنید و فکر دینی دانشجویان را ارتقا بدهید».
خصوصیات و ویژگی های یک روحانی و نیز جایگاه حقوقی آن در دانشگاه، موضوعاتی هستند که باید به نحو مبسوطی به آنها پرداخت و این فصلنامه نیز آمادگی دارد تا در خصوص هر کدام از این محورها، مقالات اساتید محترم دانشگاهی را منعکس کند. اما مهم تر از آن، بحث ارتقای دینی یا به تعبیر رهبر فرزانه انقلاب؛ ارتقای فکر دینی است.
زبان:
فارسی
در صفحه:
3
لینک کوتاه:
magiran.com/p610030 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
با عضویت و پرداخت آنلاین حق اشتراک یک‌ساله به مبلغ 700,000ريال می‌توانید 100 عنوان مطلب دانلود کنید!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی نامحدود همه کاربران به متن مطالب تهیه نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.