ورزش و پوکی استخوان در زنان یائسه

پیام:
چکیده:

استئوپروز شایع ترین بیماری متابولیک استخوان است که قابل پیشگیری و درمان است. این بیماری بیش از نیمی از زنان بالای50 سال را درگیر می کند. پیشگیری و درمان استئوپروز شامل مداخله های دارویی و غیردارویی است. یکی از مهم ترین مداخله های غیردارویی موثر، داشتن فعالیت بدنی مناسب و مستمر است. هدف از این مطالعه ی مروری، ارزیابی تاثیر ورزش بر تراکم معدنی استخوان بود. یافته های حاصل از بررسی مطالعه های کارآزمایی بالینی حاکی از آن است که همه ی انواع برنامه های ورزشی تاثیر مثبتی بر تراکم استخوان نداشته، نوع، شدت و مدت زمان انجام حرکت های ورزشی از عوامل موثر بر افزایش توده ی استخوان هستند. به نظر می رسد ترکیبی از ورزش های تحمل وزن و مقاومتی در قالب یک برنامه ی خاص به صورت مداوم بیشترین تاثیر را در افزایش تراکم استخوان فرد دارد. به علاوه کارآزمایی های بالینی مختلف نشان داده اند که ورزش های کششی با شدت بالا نیز بر میزان تراکم توده ی استخوانی موثر هستند. با توجه به این که زنان یائسه به درجه هایی از پوکی استخوان مبتلا هستند، می توان یک برنامه ی ورزشی آهسته و تدریجی شامل تمرین های هوازی و ورزش های سبک را به عنوان شیوه ای موثر در بهبود میزان توده ی استخوانی در نظر گرفت. در نهایت با توجه به اثر مثبت ورزش و بی عارضه بودن بیشتر حرکت های ورزشی، پیشنهاد می شود زنان یائسه پس از مشاوره با پزشک از یک برنامه ی منظم ورزشی پیروی کنند.

زبان:
فارسی
صفحه:
209
لینک کوتاه:
magiran.com/p659522 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.