شراکت بخش خصوصی - دولتی در پروژه هاس نیروگاهی: تاثیر ریسک درآمد و بازار بر افزایش ارزش پول

چکیده:
افزایش رو به رشد نیاز به انرژی برق در سال های اخیر در ایران باعث شد که بخش دولتی به منظور تامین منابع مالی از بخش خصوصی برای سرمایه گذاری در این صنعت، در قالب قراردادهای شراکت بخش خصوصی دولتی استفاده کند.
افزایش ارزش پول می تواند از مهم ترین اهداف بخش دولتی باشد و در طرف مقابل، کسب درآمد مناسب و کافی نیز از اهداف مهم بخش خصوصی در عقد چنین قراردادهایی است. برقراری تعادل بین اهداف بخش خصوصی و بخش دولتی از مهم ترین وظایف بخش دولتی است. ایجاد رقابت بین تولیدکنندگان فعال در بازار برق و مدیریت مناسب ریسک های پروژه، علاوه بر جلب نظر بخش خصوصی ممکن است منجر به افزایش ارزش پول خدمات شود. این تحقیق در قالب مطالعه ی موردی در «نیروگاه توربین گازی رودشور» به بررسی میزان موفقیت بخش دولتی ایران در ایجاد تعادل بین اهداف بخش دولتی و بخش خصوصی پرداخته است. نتایج نشان دهنده ی این واقعیت است که شرکت توانیر در این پروژه به عنوان یک پروژه ی پایلوت تقریبا عملکرد قابل قبولی داشته و با عقد قراردادهای مشابه به منظور خرید برق به صورت تضمینی (در پنج سال اول قرارداد) و عرضه ی رقابتی آن برای سال های آتی در طولانی مدت به افزایش ارزش پول دست خواهد یافت. در همین راستا باید توجه داشت که در مقیاس کلان طراحی سازوکار پرداخت به صورت فعلی نمی تواند انگیزه های لازم در بهره برداران نیروگاه های خصوصی را برای افزایش کارایی ایجاد کند.
زبان:
فارسی
صفحه:
121
لینک کوتاه:
magiran.com/p670552 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!