بررسی رفتار سایش خراشان آلومینیوم اکسید شده به روش پلاسمایی الکترولیتی

پیام:
چکیده:
در این تحقیق نمونه های آلیاژ آلومینیوم 6082 توسط روش نسبتا جدیدی به نام اکسیداسیون پلاسمایی الکترولیتی مورد عملیات اکسیداسیون قرار گرفتند و در نتیجه آن لایه ای از اکسید آلومینیوم فشرده با ضخامت 40 میکرومتر بر روی سطح آنها تشکیل شد. سپس رفتار سایش خراشان این نمونه ها توسط دستگاه سایش خراشان ساخته شده تحت استاندارد ASTM G105، مورد بررسی قرار گرفت. پارامترهای مورد بررسی شامل نوع ذره ساینده (آلومینا و سیلیکا)، بار اعمالی، جنس چرخ دستگاه، اثر حضور آب به عنوان روان کننده و... هستند. با توجه به نتایج به دست آمده، مشخص شد که در محیط خشک میزان خردایش ذرات ساینده بیشتر است درحالی که در محیط تر به علت وجود ماده روان کننده و کاهش تنش های موجود این میزان کمتر است. حضور آب در محیط، فارغ از جنس چرخ دستگاه، اثر به سزایی بر حرکت ذرات و خردایش آنها با توجه به نوع، شکل و اندازه ذره ساینده دارد و به همین جهت بر روی نرخ سایش و مکانیزم های آن بسیار تاثیرگذار است.
زبان:
فارسی
صفحه:
93
لینک کوتاه:
magiran.com/p671309 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!