گزارش یک مورد نادر موکورمایکوز تراشه در بیمار مبتلا به دیابت

پیام:
چکیده:
زمینه و هدف
موکورمایکوز کشنده ترین بیماری قارچی سیستمیک است که در بیماری دیابت، نقص سیستم ایمنی و بدخیمی ها بروز می کند و در صورت عدم درمان به موقع منجر به مرگ بیمار می گردد. این بیماری با برطرف نمودن بیماری زمینه ای، جراحی و استفاده از داروهای ضد قارچ مانند آمفوتریپسین B درمان می شود. هدف این مطالعه معرفی یک مورد موکورمایکوز تراشه می باشد که با جراحی و درمان ضد قارچ بهبود یافته است.
معرفی مورد: بیمار خانم 24 ساله ای است که با شکایت تنگی نفس، تهوع و استفراغ به بخش اورژانس مراجعه نمود. 2 هفته قبل از مراجعه به بیمارستان دچار تب، تنگی نفس، گلودرد و ضعف عمومی بوده است، پس از مراجعه به درمانگاه تحت درمان با سفتریاکسون، دگزامتازون و دیفن هیدرامین قرار گرفت، اما به دلیل عدم بهبودی و تشدید علایم به بیمارستان مراجعه کرد. در بدو پذیرش، بیمار تب، دیسترس تنفسی، تاکی کاردی و تاکی پنه داشت. در معاینه بالینی، اپی گلوت ادماتو و اریتماتو مشاهده شد. آزمایش های پاراکلینیکی به عمل آمده از بیمار، کتواسیدوز دیابتی را نشان داد. چند ساعت پس از بستری به دنبال تشدید دیسترس تنفسی بیمار تراکئوستومی شد. در روز دوم بستری از بیمار برونکوسکوپی تشخیصی و بیوپسی به عمل آمد. دربررسی پاتولوژی موکورمایکوز گزارش گردید.
زبان:
فارسی
صفحات:
57 تا 61
لینک کوتاه:
magiran.com/p674235 
دانلود و مطالعه متن این مقاله با یکی از روشهای زیر امکان پذیر است:
اشتراک شخصی
با عضویت و پرداخت آنلاین حق اشتراک یک‌ساله به مبلغ 1,390,000ريال می‌توانید 70 عنوان مطلب دانلود کنید!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی نامحدود همه کاربران به متن مطالب تهیه نمایند!
توجه!
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.
In order to view content subscription is required

Personal subscription
Subscribe magiran.com for 70 € euros via PayPal and download 70 articles during a year.
Organization subscription
Please contact us to subscribe your university or library for unlimited access!