محاسبه ثابت کالیبراسیون شمارنده فعال سازی با پوشش نقره ای و مقایسه آن با نتایج تجربی به منظور اندازه گیری بهره نوترونی در دستگاه پلاسمای کانونی 305

چکیده:

آشکارساز شمارنده فعال سازی با پوشش نقره ای از جمله آشکارساز های پرکاربرد در اندازه گیری شار نوترون های پالسی به خصوص در دستگاه پلاسمای کانونی می باشد. این آشکارساز از یک شمارنده گایگر- مولر با یک لایه نقره به عنوان ماده فعال شونده و پلی اتیلن به عنوان کند کننده نوترون ها تشکیل شده است. نوترون ها پس از کند شدن در پلی اتیلن، ورقه نقره را فعال می کنند. با اندازه گیری فعالیت ورقه نقره در شمارنده گایگر- مولر می توان شدت نوترون ها را به دست آورد. در این مقاله نحوه طراحی و همچنین محاسبه ثابت کالیبراسیون این شمارنده با استفاده از کد مونت کارلو MCNP4C شرح داده شده است و در انتها ثابت کالیبراسیون به دست آمده با نتایج اندازه گیری با روش شمارش در اشباع با چشمه Am-Be مقایسه شده است. نتیجه حاصل از محاسبات تطبیق خوبی با اندازه گیری دارد.

زبان:
فارسی
صفحه:
305
لینک کوتاه:
magiran.com/p727699 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!