استفاده از فیلتر مشتق قائم با مرتبه های متفاوت در تفسیر بی هنجاری های میدان پتانسیل کمال علمدار

چکیده:
از مشتق قائم درنقش فیلتر به طور گسترده در مرحله تفسیر بی هنجاری های میدان پتانسیل استفاده می شود. با استفاده از این فیلتر جزئیات موجود در نقشه برجسته تر و بی هنجاری ها متمایزتر می شوند. لیکن مشکل استفاده از این نوع فیلتر این است که با کاربرد آن ضمن برجسته شدن بی هنجاری ها (سیگنال ها) نوفه های موجود در نقشه نیز برجسته می شود. به طور معمولا استفاده از این فیلتر به مشتق قائم مرتبه اول و دوم محدود می شود. اخیرا در روش جدیدی از فیلتر مشتق قائم با مرتبه غیرصحیح(اعشاری) استفاده می شود تا تعادلی مناسب بین نوفه و سیگنال موجود در تصویر برقرار شود. این روش هنگامی مفید است که تغییرات بی هنجاری برداشت شده در سرتاسر نقشه یکنواخت باشد. به همین دلیل روش جامع و انعطاف پذیر نسبت به ماهیت گوناگون داده ها تهیه نقشه ای است که مرتبه مشتق قائم در نقاط گوناگون آن متفاوت باشد. این روش بر مبنای انحراف استاندارد داده های قرار گرفته در پنجره ای با ابعاد معین که روی داده ها حرکت می کند استوار است. در این نوشته کاربرد این روش روی داده های مصنوعی مدل منشور قائم و همچنین روی داده های مغناطیس هوایی چهارگوش آباده و داده های گرانی حوزه وایت واترزرند افریقای جنوبی شرح داده شده است.
زبان:
فارسی
صفحه:
39
لینک کوتاه:
magiran.com/p731353 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!