کاربرد روش های لرزه ای در بررسی شرایط تشکیل و اثبات حضور هیدرات گازی در دریای عمان

چکیده:
در طول دو دهه اخیر هیدرات های گازی به واسطه دلایل متعددی به عنوان موضوع مورد توجه تحقیقات و بررسی های اقیانوسی بوده است که مهم ترین دلیل بررسی آنها پتانسیل تامین سوخت انرژی آینده جهان است. هیدرات های گازی بلور های یخ مانندی هستند که در آنها مولکول های آب با پیوند هیدروژنی محفظه هایی برای محبوس کردن گازهای هیدروکربوری و غیرهیدروکربوری تشکیل داده است. روش های متعددی برای پی جویی هیدرات های گازی وجود دارد که در این میان، بررسی آنها با استفاده از روش های لرزه ای از اهمیت ویژه ای برخوردار است. وجود شرایط ترمودینامیکی مناسب، حضور گاز و آب به میزان کافی و وجود مسیرهای مهاجرت گاز از اعماق به رسوب های سطحی برای تشکیل هیدرات های گازی ضروری است و در ارزیابی و پی جوئی های این منبع انرژی، بررسی این شرایط امری ضروری است. همچنین حضور هیدرات های گازی و گاز آزاد محبوس شده در زیر آن باعث ایجاد تغییر در خصوصیات کشسان رسوبات میزبان می شود و رد و نشان هایی را بر داده های لرزه ای باقی می گذارد که شناسایی و پی بردن به حضور آنها را با روش های لرزه ای ممکن ساخته است. از مهم ترین نشانه های لرزه ای هیدرات های گازی می توان به بازتاب کننده شبیه ساز بستر، لکه تخت و لکه روشن اشاره کرد. بنابراین حضور هیدرات های گازی در داخل رسوبات میزبان با استفاده از نشانه های لرزه ای قابل شناسایی و نابه هنجاری های مرتبط با هیدرات های گازی و نشانه های آنها با استفاده از نشانگرهای لرزه ای قابل بررسی است. در این مقاله شرایط تشکیل و پایداری هیدرات های گازی در بخش ایرانی دریای عمان با استفاده از مقاطع لرزه ای دوبعدی مورد بررسی قرار گرفته است و حضور هیدرات های گازی نیز با استفاده از نشانه های لرزه ای مربوطه به اثبات رسیده و خصوصیات مربوط به آنها نیز با استفاده از نشانگرهای قدرت بازتاب و قطبیدگی ظاهری، مورد تایید قرارگرفته است. همچنین از نشانگر تجزیه طیفی نیز برای بررسی اثر میرایی هیدرات های گازی بر دامنه ی امواج لرزه ای استفاده شده است. این نشانگر نیز وجود زون حاوی هیدرات های گازی را به اثبات رسانده است و می توان به استفاده از این منبع انرژی در آینده امیدوار بود.
زبان:
فارسی
صفحه:
65
لینک کوتاه:
magiran.com/p731355 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!