حق استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای از منظر حقوق محیط زیست

چکیده:
مساله استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای به دنبال فعالیت های علمی و کاربردی در این زمینه و تاثیر آن بر محیط زیست مقوله ای است که از مدت ها پیش در حوزه حقوق بین الملل عمومی و در سال های اخیر در حوزه حقوق ملی کشورها مورد بحث قرار گرفته است، با توجه به شرایط و موقعیت اخیر کشورمان در زمینه استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای بررسی جهات حقوقی موضوع به ویژه با توجه به قواعد حقوق بین الملل در این خصوص از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.
در مورد استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای می توان اظهارات رئیس جمهور آمریکا در سال 1953 را سرآغاز حرکتی برای استفاده صلح جویانه از انرژی هسته ای به حساب آورد. آژانس بین الملل انرژی اتمی نیزدر همین راستا در سال 1957 تاسیس شد. دولت ایران در سال 1958 به عضویت سازمان بین المللی انرژی اتمی درآمد که تا به امروز نیز این عضویت ادامه دارد.
در مورد حفاظت محیط زیست در قبال استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای می توان اذعان داشت که اشکال اساسی درفقدان قوانین و مقررات نمی باشد، بلکه مساله مهم، الزام و تعهد دولت هابه اجرای صحیح قواعدمربوط است.
زبان:
فارسی
صفحه:
515
لینک کوتاه:
magiran.com/p753269 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!