ساختار جمعیتی موجودات چسبنده در منطقه سازه های مصنوعی احداث شده در سواحل شمال غربی خلیج فارس

چکیده:
دو سال متوالی از مهر 83 تا شهریور 85 در منطقه بحرکان واقع در سواحل شمال غربی خلیج فارس انجام گردید. در این بررسی نمونه گیری موجودات چسبنده به صورت فصلی در 5 ایستگاه (4 ایستگاه واقع در سازه ها و یک ایستگاه به عنوان شاهد) صورت گرفت. به طور کلی در سال 84 83 تعداد 4 گروه و در سال 85 84 تعداد 74 گروه از موجودات چسبنده شناسایی گردید که گروه های عمده آنها بارناکل ها، آنتوزوآ، اسفنجها، بریوزوآ، خارتنان، ایزوپودها، پلی کیت ها، و گاستروپودها هستند. تعداد 42 گونه که عمدتا از گروه سخت پوستان دکاپود و مرجانها بوده تنها در منطقه سازه و 2 گونه که عمدتا شامل نرمتنان هستند در منطقه شاهد حضور داشته اند و 8 گونه مشترک بین دو منطقه شناسایی شده اند. میزان توده زنده در سال 84 83 در منطقه شاهد کمی بیش از منطقه سازه بوده اما در سال دوم (85 384) توده زنده در منطقه سازه افزایش یافته و اختلاف میزان توده زنده در فصول مختلف در منطقه سازه به خوبی دیده می شود و در زمستان حداکثر توده زنده مشاهده می شود که بیشتر مربوط به حضور بارناکل ها است.
زبان:
فارسی
صفحه:
17
لینک کوتاه:
magiran.com/p769829 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!