مروری بر جایگاه و نقش پرستاران در بهداشت مدارس

چکیده:
این پژوهش در قالب یک پژوهش توصیفی به بررسی ابعاد مختلف جایگاه و نقش پرستاران در بهداشت مدارس ایران در سال 1386 می پردازد. تامین، حفظ و ارتقای سلامت اهداف اصلی دشته پرستاری می باشند و پرستاران در امر بهداشت مدارس نیز همین اهداف را دنبال می کنند. محور اصلی فعالیت پرستاری بهداشت مدارس، دانش آموز است. در این رابطه با والدین و سایر اعضای خانواده و کارکنان مدرسه تعاملاتی خواهند داشت. در حال حاضر آموزش و تامین مربی بهداشت مدارس یکی از چالشهای مهم آموزش و پرورش می باشد و حدود 80% مدارس کشور مربی بهداشت ندارند. بر اساس شاخص سازمان بهداشت جهانی به ازاری هر750 دانش آموز باید یک مربی بهداشت وجود داشته باشد. در حال حاضر در ایران این نسبت حدود یک مربی به3800تا 3900 نفر دانش آموز می باشد که اصلاح این کمبود یکی از ضروریات مهم سلامت دانش آموزان می باشد. از سوی دیگر فعالیت پرستاران نیز به مراکز درمانی و بیمارستانها محدود شده است و ظرفیت این مراکز نیز نسبت به تعداد فارغ التحصیلان پرستاری محدود می باشد. با استفاده از نیروی پرستاری در مدارس می توان این کمبود را تا اندازه ای برطرف کرد. به ابعاد مختلف این روش در این مقاله اشاره شده است.
زبان:
فارسی
صفحه:
27
لینک کوتاه:
magiran.com/p770220 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!